Kościół Korei Płd. protestuje przeciwko legalizacji eutanazji
2009-07-13 00:00:00
Przeciwko stopniowej legalizacji eutanazji w Korei Południowej zaprotestował bp Gabriel Chang Bong-hun, przewodniczący Komitetu ds. Bioetyki tamtejszego episkopatu. Podkreślił on, że katolicy sprzeciwiają się wprowadzaniu do koreańskich szpitali praktyki „zabójstwa z litości”. Już w drugiej klinice w Seulu weszło w życie orzeczenie koreańskiego Sądu Najwyższego, faktycznie dopuszczające eutanazję.
Bp Chang odniósł się także do orzeczenia Sądu Najwyższego z 21 maja br., zezwalającego na przerwanie podtrzymania przewlekle chorej osoby na życzenie rodziny.
O takie postanowienie zabiegała rodzina 77-letniej Kim Ok-kyung. Kobieta od lutego 2008 r. pozostawała w głębokiej śpiączce w następstwie krwotoku, zaistniałego w wyniku źle przeprowadzonej endoskopii. Jej życie podtrzymywano za pomocą respiratora i rury doprowadzającej pokarm. Według lekarzy, nie miała ona żadnej szansy na wyzdrowienie. Na życzenie rodziny kobietę odłączono od respiratora 23 czerwca. Choć przypuszczano, że umrze ona w ciągu paru godzin, płuca chorej zaczęły znów pracować i pacjentka wciąż żyje.
7 lipca w kolejnej seulskiej placówce służby zdrowia – Krajowym Szpitalu Uniwersyteckim - weszły w życie nowe procedury odcięcia od respiratora. Rzecznik tej instytucji oznajmił, że wytyczne dotyczyć będą pacjentów z chorobami przewlekłymi, rakiem i AIDS.
Bp Chang wyraził swoje zaniepokojenie z powodu stopniowego legalizowania eutanazji w Korei. Wezwał też do „całkowitego wykorzenienia” teorii, wedle których „człowiek może własnymi rękami decydować w sprawach życia i śmierci”. Jest to, jego zdaniem, bluźnierstwo wobec Boga.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.