Kościół nadal może ubiegać się o zwrot zagrabionego mienia

2012-02-23 00:00:00
Kościół nadal może ubiegać się o zwrot zagrabionego mienia

Pomimo tego, że Komisja Majątkowa została zlikwidowana w ubiegłym roku, Kościół nadal może się ubiegać o zwrot mienia zagrabionego przez zbrodniczą władzę komunistyczną. 

Archidiecezja poznańska starała się o zwrot działki, która została zabrana jej w latach 70. Kościół nie wystąpił o jej zwrot do Komisji Majątkowej do 31 grudnia 1992 r., a więc w terminie ostatecznie ustanowionym jako graniczny dla zgłaszania takich roszczeń. Zaczął się o nią ubiegać dopiero w 2004 r., a przedstawiciele strony kościelnej powołali się na ustawę o gospodarce nieruchomościami, która weszła w życie w 1998 roku. Podstawą stał się art. 136 tej ustawy, stwierdzający, że można się domagać zwrotu nieruchomości, jeśli "stała się ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu". 
 
Po latach sporu Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że miasto powinno zwrócić archidiecezji zagrabioną działkę. Z tej decyzji wynika, że wszystkie roszczenia, których podmioty kościelne nie zdążyły zgłosić do rozpatrzenia przez Komisję Majątkową, nie przepadają, a Kościół może dochodzić swych praw w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami – donosi „Nasz Dziennik”.

Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego jest istotna, gdyż ustawą z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, ustanowiono specjalny tryb postępowania mediacyjno- polubownego w sprawie zwrotu upaństwowionych nieruchomości kościelnych osób prawnych. Postępowanie takie miało toczyć się przed Komisją Majątkową. Z takiego trybu postępowania można było skorzystać składając wniosek w określonym terminie tj. do końca 1992 roku. 
 
Ksiądz profesor Dariusz Walencik, kierownik Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, twierdzi, iż uchylenie przepisów  normujących wspomniane postępowanie regulacyjne, zniesienie Komisji Majątkowej przed którą prowadzono postępowanie i derogacja przepisów stanowiących zawiłe terminy składania wniosków do Komisji Majątkowej mają określone konsekwencje. – Powoduje to, iż kościelne osoby prawne, które nie złożyły wniosków do Komisji, złożyły je po terminie lub złożyły wnioski dotyczące tylko części swoich roszczeń, w aktualnym stanie prawnym mogą również wystąpić na drogę administracyjną lub sądową z nowymi roszczeniami - wyjaśnia ks. prof. Walencik. 
 
Zrabowane przez władzę komunistyczną mienie Kościoła do dzisiaj jeszcze nie zostało w całości zwrócone. Oddalona, przez Naczelny Sąd Administracyjny, kasacja daje nadzieję na pełną restytucję utraconej własności. 


Źródło: „Nasz Dziennik”
ged
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!