Kościół nadal może ubiegać się o zwrot zagrabionego mienia

2012-02-23 00:00:00
Kościół nadal może ubiegać się o zwrot zagrabionego mienia

Pomimo tego, że Komisja Majątkowa została zlikwidowana w ubiegłym roku, Kościół nadal może się ubiegać o zwrot mienia zagrabionego przez zbrodniczą władzę komunistyczną. 

Archidiecezja poznańska starała się o zwrot działki, która została zabrana jej w latach 70. Kościół nie wystąpił o jej zwrot do Komisji Majątkowej do 31 grudnia 1992 r., a więc w terminie ostatecznie ustanowionym jako graniczny dla zgłaszania takich roszczeń. Zaczął się o nią ubiegać dopiero w 2004 r., a przedstawiciele strony kościelnej powołali się na ustawę o gospodarce nieruchomościami, która weszła w życie w 1998 roku. Podstawą stał się art. 136 tej ustawy, stwierdzający, że można się domagać zwrotu nieruchomości, jeśli "stała się ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu". 
 
Po latach sporu Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że miasto powinno zwrócić archidiecezji zagrabioną działkę. Z tej decyzji wynika, że wszystkie roszczenia, których podmioty kościelne nie zdążyły zgłosić do rozpatrzenia przez Komisję Majątkową, nie przepadają, a Kościół może dochodzić swych praw w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami – donosi „Nasz Dziennik”.

Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego jest istotna, gdyż ustawą z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, ustanowiono specjalny tryb postępowania mediacyjno- polubownego w sprawie zwrotu upaństwowionych nieruchomości kościelnych osób prawnych. Postępowanie takie miało toczyć się przed Komisją Majątkową. Z takiego trybu postępowania można było skorzystać składając wniosek w określonym terminie tj. do końca 1992 roku. 
 
Ksiądz profesor Dariusz Walencik, kierownik Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, twierdzi, iż uchylenie przepisów  normujących wspomniane postępowanie regulacyjne, zniesienie Komisji Majątkowej przed którą prowadzono postępowanie i derogacja przepisów stanowiących zawiłe terminy składania wniosków do Komisji Majątkowej mają określone konsekwencje. – Powoduje to, iż kościelne osoby prawne, które nie złożyły wniosków do Komisji, złożyły je po terminie lub złożyły wnioski dotyczące tylko części swoich roszczeń, w aktualnym stanie prawnym mogą również wystąpić na drogę administracyjną lub sądową z nowymi roszczeniami - wyjaśnia ks. prof. Walencik. 
 
Zrabowane przez władzę komunistyczną mienie Kościoła do dzisiaj jeszcze nie zostało w całości zwrócone. Oddalona, przez Naczelny Sąd Administracyjny, kasacja daje nadzieję na pełną restytucję utraconej własności. 


Źródło: „Nasz Dziennik”
ged
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!