Kościół nadal może ubiegać się o zwrot zagrabionego mienia

2012-02-23 00:00:00
Kościół nadal może ubiegać się o zwrot zagrabionego mienia

Pomimo tego, że Komisja Majątkowa została zlikwidowana w ubiegłym roku, Kościół nadal może się ubiegać o zwrot mienia zagrabionego przez zbrodniczą władzę komunistyczną. 

Archidiecezja poznańska starała się o zwrot działki, która została zabrana jej w latach 70. Kościół nie wystąpił o jej zwrot do Komisji Majątkowej do 31 grudnia 1992 r., a więc w terminie ostatecznie ustanowionym jako graniczny dla zgłaszania takich roszczeń. Zaczął się o nią ubiegać dopiero w 2004 r., a przedstawiciele strony kościelnej powołali się na ustawę o gospodarce nieruchomościami, która weszła w życie w 1998 roku. Podstawą stał się art. 136 tej ustawy, stwierdzający, że można się domagać zwrotu nieruchomości, jeśli "stała się ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu". 
 
Po latach sporu Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że miasto powinno zwrócić archidiecezji zagrabioną działkę. Z tej decyzji wynika, że wszystkie roszczenia, których podmioty kościelne nie zdążyły zgłosić do rozpatrzenia przez Komisję Majątkową, nie przepadają, a Kościół może dochodzić swych praw w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami – donosi „Nasz Dziennik”.

Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego jest istotna, gdyż ustawą z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, ustanowiono specjalny tryb postępowania mediacyjno- polubownego w sprawie zwrotu upaństwowionych nieruchomości kościelnych osób prawnych. Postępowanie takie miało toczyć się przed Komisją Majątkową. Z takiego trybu postępowania można było skorzystać składając wniosek w określonym terminie tj. do końca 1992 roku. 
 
Ksiądz profesor Dariusz Walencik, kierownik Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, twierdzi, iż uchylenie przepisów  normujących wspomniane postępowanie regulacyjne, zniesienie Komisji Majątkowej przed którą prowadzono postępowanie i derogacja przepisów stanowiących zawiłe terminy składania wniosków do Komisji Majątkowej mają określone konsekwencje. – Powoduje to, iż kościelne osoby prawne, które nie złożyły wniosków do Komisji, złożyły je po terminie lub złożyły wnioski dotyczące tylko części swoich roszczeń, w aktualnym stanie prawnym mogą również wystąpić na drogę administracyjną lub sądową z nowymi roszczeniami - wyjaśnia ks. prof. Walencik. 
 
Zrabowane przez władzę komunistyczną mienie Kościoła do dzisiaj jeszcze nie zostało w całości zwrócone. Oddalona, przez Naczelny Sąd Administracyjny, kasacja daje nadzieję na pełną restytucję utraconej własności. 


Źródło: „Nasz Dziennik”
ged
 
Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego przypadających na rok 2024 kierujemy do naszych Przyjaciół, Darczyńców i Czytelników życzenia przygotowane przez Zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Niech te słowa będą dla wszystkich Państwa zwiastunem pięknych chwil w rodzinnym gronie podczas tegorocznych Świąt oraz w całym 2025 roku.
W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.