Kościół o kryzysie: najważniejszym dobrem jest osoba ludzka

2012-03-01 00:00:00
Kościół o kryzysie: najważniejszym dobrem jest osoba ludzka
 
Bp Mario Toso, sekretarz Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" zaznacza, że nie jest prawdą, iż wszyscy są w tym samym stopniu odpowiedzialni za kryzys. - Jeśli na przykład tworzono wyszukane mechanizmy finansowe, których celem było oszukiwanie i ukrywanie prawdy, to nie można udawać, że nie ma winnych - podkreśla watykański hierarcha.
 
Bp Mario Toso odnosząc się do plagi samobójstw we Włoszech, których motywem jest kryzys gospodarczy zaznacza, że tragedie te dotykają zarówno bankrutujących przedsiębiorców, jak i zwykłych robotników, którzy tracą pracę, bez nadziei na znalezienie nowego zatrudnienia. W przekonaniu wiceszefa watykańskiej dykasterii społecznej podejmowane do tej pory reformy w zbyt małym stopniu koncentrowały się na uzdrowieniu realnej gospodarki. - Cierpią na tym w szczególności przedsiębiorstwa małej i średniej wielkości ? podkreśla bp Toso.
 
Także kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący włoskiego episkopatu w czasie wykładu w London School of Economics odniósł się do kryzysu. Powiedział, że gospodarka nie może funkcjonować bez poszanowania niezbywalnych wartości oraz bez przyjęcia antropologii chrześcijańskiego humanizmu, która uwypukla zdolność do daru i miłości bliźniego. Wyjaśnił, że jeśli ekonomia za najwyższe dobro nie uznaje człowieka, prędzej czy później kończy się porażką. Najważniejszym dobrem jest bowiem osoba ludzka.
 
Kard. Bagnasco zauważył ze smutkiem, że współcześnie coraz bardziej w gospodarce dominuje nie "etyka wartości", ale "etyka wyborów". Jesteśmy świadkami sytuacji, zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym, gdzie "wygórowany luksus nie wstydzi się najtragiczniejszej nawet biedy", a "władza skupia się w rękach garstki ludzi, podczas gdy decyzje mas nie mają najmniejszego znaczenia". 
 
Włoski hierarcha wskazał, że nic innego jak właśnie chciwość - wspierana i promowana przez mechanizmy finansowe i międzynarodowe spekulacje - doprowadziła do wytworzenia ogromnych nierówności. - Doszło do sytuacji, w której perspektywa posiadania przeważyła nad perspektywą bycia - podkreślił.
 
Zdaniem kard. Bagnasco, dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej kwestia społeczna staje się kwestią radykalnie antropologiczną. W tym kontekście nie można zapominać o fundamentalnych wartościach stanowiących podstawę etyki życia. - Bez etyki wartości każda gospodarka prędzej czy później skazana jest bowiem na klęskę ? uważa arcybiskup Genui.
 
Źródło: Radio Watykańskie
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.