Kościół o kryzysie: najważniejszym dobrem jest osoba ludzka

2012-03-01 00:00:00
Kościół o kryzysie: najważniejszym dobrem jest osoba ludzka
 
Bp Mario Toso, sekretarz Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" zaznacza, że nie jest prawdą, iż wszyscy są w tym samym stopniu odpowiedzialni za kryzys. - Jeśli na przykład tworzono wyszukane mechanizmy finansowe, których celem było oszukiwanie i ukrywanie prawdy, to nie można udawać, że nie ma winnych - podkreśla watykański hierarcha.
 
Bp Mario Toso odnosząc się do plagi samobójstw we Włoszech, których motywem jest kryzys gospodarczy zaznacza, że tragedie te dotykają zarówno bankrutujących przedsiębiorców, jak i zwykłych robotników, którzy tracą pracę, bez nadziei na znalezienie nowego zatrudnienia. W przekonaniu wiceszefa watykańskiej dykasterii społecznej podejmowane do tej pory reformy w zbyt małym stopniu koncentrowały się na uzdrowieniu realnej gospodarki. - Cierpią na tym w szczególności przedsiębiorstwa małej i średniej wielkości ? podkreśla bp Toso.
 
Także kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący włoskiego episkopatu w czasie wykładu w London School of Economics odniósł się do kryzysu. Powiedział, że gospodarka nie może funkcjonować bez poszanowania niezbywalnych wartości oraz bez przyjęcia antropologii chrześcijańskiego humanizmu, która uwypukla zdolność do daru i miłości bliźniego. Wyjaśnił, że jeśli ekonomia za najwyższe dobro nie uznaje człowieka, prędzej czy później kończy się porażką. Najważniejszym dobrem jest bowiem osoba ludzka.
 
Kard. Bagnasco zauważył ze smutkiem, że współcześnie coraz bardziej w gospodarce dominuje nie "etyka wartości", ale "etyka wyborów". Jesteśmy świadkami sytuacji, zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym, gdzie "wygórowany luksus nie wstydzi się najtragiczniejszej nawet biedy", a "władza skupia się w rękach garstki ludzi, podczas gdy decyzje mas nie mają najmniejszego znaczenia". 
 
Włoski hierarcha wskazał, że nic innego jak właśnie chciwość - wspierana i promowana przez mechanizmy finansowe i międzynarodowe spekulacje - doprowadziła do wytworzenia ogromnych nierówności. - Doszło do sytuacji, w której perspektywa posiadania przeważyła nad perspektywą bycia - podkreślił.
 
Zdaniem kard. Bagnasco, dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej kwestia społeczna staje się kwestią radykalnie antropologiczną. W tym kontekście nie można zapominać o fundamentalnych wartościach stanowiących podstawę etyki życia. - Bez etyki wartości każda gospodarka prędzej czy później skazana jest bowiem na klęskę ? uważa arcybiskup Genui.
 
Źródło: Radio Watykańskie
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.