Kościół obawia się o losy Funduszu Kościelnego

2012-03-01 00:00:00
Kościół obawia się o losy Funduszu Kościelnego


Ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu Polski odnosząc się do środowej zapowiedzi ministra Michała Boniego, iż rząd przygotowuje projekt, który dąży do usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej za księży powiedział, że Kościół obawia się o losy Funduszu Kościelnego. Hierarcha podkreślił, że słowa ministra administracji i cyfryzacji świadczą o tym, że państwo polskie chce wycofać się ze zobowiązania, które jest dziś faktycznie realizowane przez Fundusz Kościelny, a to może w istocie oznaczać zapowiedź likwidacji samego Funduszu Kościelnego.

Sekretarz generalny KEP po raz kolejny zadeklarował chęć dyskusji w celu znalezienia wspólnie najlepszego rozwiązania na przyszłość, choć przyznał, że zaplanowane na 15 marca spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu będzie niewątpliwie trudne.

- Byłbym większym optymistą, gdyby tematem obrad w punkcie wyjścia było przekształcenie Funduszu Kościelnego i rozmowa dotycząca tego, w jaki sposób ten Fundusz, który przecież został w przeszłości utworzony z dóbr, które Kościołowi zostały odebrane, może bardziej współcześnie działać lub jaka będzie, motywowana elementarną sprawiedliwością, rekompensata za zabraną, w myśl ustawy o dobrach martwej ręki, kościelną własność - powiedział bp Polak.

- Gdy słyszę zapowiedź, że jedyny z celów Funduszu, który jest dziś faktycznie realizowany zostaje przeniesiony na odpowiedzialność finansową Kościoła, to taka deklaracja optymizmem nie napawa - mówi bp Polak.

Także bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, odniósł się w czwartek do pomysłu rządowego, który ma na celu likwidację Funduszu Kościelnego. Biskup obawia się, że ciężar ubezpieczeń misjonarzy po ewentualnej likwidacji Funduszu Kościelnego spadnie na Komisję Misyjną. Hierarcha podczas konferencji prasowej w Warszawie powiedział do dziennikarzy: - Proszę, byście apelowali do rządu i prezydenta, aby nie zostawiali misjonarzy bez ubezpieczenia, by parlamentarzyści nie odrzucali ambasadorów Polski, którzy spalają się dla misji - mówił bp Mazur.

Ks. Jarosław Buchowiecki, dyrektor Dzieła Pomocy "Ad gentes", przypomniał, że obecnie Fundusz Kościelny opłaca ubezpieczenia jedynie misjonarzom zakonnikom, księżom i siostrom zakonnym. Do 2009 roku ubezpieczał także świeckich misjonarzy, ale od dwóch lat ciężar ubezpieczeń świeckich wyjeżdżających na misje spadł na DP "Ad gentes". - Opłacamy im pełne ubezpieczenie, aby po powrocie do kraju mogli wrócić do normalnego życia - podkreślił.

Obecnie na świecie pracuje 2171 polskich misjonarzy, w tym 52 osoby świeckie.

PiotrSkarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.