Ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu Polski odnosząc się do środowej zapowiedzi ministra Michała Boniego, iż rząd przygotowuje projekt, który dąży do usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej za księży powiedział, że Kościół obawia się o losy Funduszu Kościelnego. Hierarcha podkreślił, że słowa ministra administracji i cyfryzacji świadczą o tym, że państwo polskie chce wycofać się ze zobowiązania, które jest dziś faktycznie realizowane przez Fundusz Kościelny, a to może w istocie oznaczać zapowiedź likwidacji samego Funduszu Kościelnego.
Sekretarz generalny KEP po raz kolejny zadeklarował chęć dyskusji w celu znalezienia wspólnie najlepszego rozwiązania na przyszłość, choć przyznał, że zaplanowane na 15 marca spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu będzie niewątpliwie trudne.
- Byłbym większym optymistą, gdyby tematem obrad w punkcie wyjścia było przekształcenie Funduszu Kościelnego i rozmowa dotycząca tego, w jaki sposób ten Fundusz, który przecież został w przeszłości utworzony z dóbr, które Kościołowi zostały odebrane, może bardziej współcześnie działać lub jaka będzie, motywowana elementarną sprawiedliwością, rekompensata za zabraną, w myśl ustawy o dobrach martwej ręki, kościelną własność - powiedział bp Polak.
- Gdy słyszę zapowiedź, że jedyny z celów Funduszu, który jest dziś faktycznie realizowany zostaje przeniesiony na odpowiedzialność finansową Kościoła, to taka deklaracja optymizmem nie napawa - mówi bp Polak.
Także bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, odniósł się w czwartek do pomysłu rządowego, który ma na celu likwidację Funduszu Kościelnego. Biskup obawia się, że ciężar ubezpieczeń misjonarzy po ewentualnej likwidacji Funduszu Kościelnego spadnie na Komisję Misyjną. Hierarcha podczas konferencji prasowej w Warszawie powiedział do dziennikarzy: - Proszę, byście apelowali do rządu i prezydenta, aby nie zostawiali misjonarzy bez ubezpieczenia, by parlamentarzyści nie odrzucali ambasadorów Polski, którzy spalają się dla misji - mówił bp Mazur.
Ks. Jarosław Buchowiecki, dyrektor Dzieła Pomocy "Ad gentes", przypomniał, że obecnie Fundusz Kościelny opłaca ubezpieczenia jedynie misjonarzom zakonnikom, księżom i siostrom zakonnym. Do 2009 roku ubezpieczał także świeckich misjonarzy, ale od dwóch lat ciężar ubezpieczeń świeckich wyjeżdżających na misje spadł na DP "Ad gentes". - Opłacamy im pełne ubezpieczenie, aby po powrocie do kraju mogli wrócić do normalnego życia - podkreślił.
Obecnie na świecie pracuje 2171 polskich misjonarzy, w tym 52 osoby świeckie.
PiotrSkarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy