Kościół stanowczo i niezmiennie potępia eutanazję

2008-02-26 00:00:00
Kościół stanowczo i niezmiennie potępia eutanazję

Benedykt XVI po raz kolejny stanowczo potępił wszelkie postaci bezpośredniej eutanazji w przemówieniu inaugurującym międzynarodową konferencję zorganizowaną przez Papieską Akademię Życia. Tematem obrad jest opieka nad nieuleczalnie chorymi i umierającymi – informuje KAI.

Ojciec Święty zaapelował o wspólne starania społeczeństwa i Kościoła, aby każdy nie tylko żył godnie i w sposób odpowiedzialny, ale w atmosferze braterstwa i solidarności przechodził próbę choroby i śmierci.

Benedykt XVI podkreślił, że w śmierci „nie należy widzieć jedynie faktu biologicznego, życia który się wyczerpuje czy zamykającej się biografii, lecz nowe narodziny i odnowioną egzystencję, jaką Zmartwychwstały obdarza tego, kto świadomie nie przeciwstawiał się Jego Miłości. – Wraz ze śmiercią kończy się doświadczenie ziemskie, ale poprzez śmierć otwiera się również dla każdego z nas, ponadczasowe, pełne i ostateczne życie – zaznaczył Ojciec Święty.

Papież stwierdził, że „żaden człowiek nie powinien umierać w samotności i opuszczeniu”. Przypomniał też, że osobę bł. Matki Teresy z Kalkuty, której szczególną troską było, aby biedni i porzuceni, „przynajmniej w chwili śmierci w mogli zaznać ciepła Ojca” przez troskę i bliskość ludzi.

- Całe społeczeństwo, a w szczególności instytucje związane z naukami medycznymi zobowiązane są do wyrażania solidarności miłości, do obrony i poszanowania życia w każdym momencie jego ziemskiego rozwoju, przede wszystkim, gdy doświadcza ono choroby bądź jest w fazie schyłkowej - powiedział Benedykt XVI, precyzując, że „chodzi o zapewnienie każdej osobie, która tego potrzebuje, niezbędnego wsparcia poprzez terapię i odpowiednie zabiegi lekarskie, ustalane i przeprowadzane zgodnie z kryteriami medycznej proporcjonalności, licząc się zawsze z moralnym obowiązkiem podawania przez lekarza i przyjmowania przez pacjenta takich środków zachowania życia, które w konkretnej sytuacji okazują się «zwyczajne»”.

Jeśli natomiast chodzi o terapie wyjątkowo ryzykowne czy takie, które można by ostrożnie ocenić jako «nadzwyczajne», uciekanie się do nich można będzie uznać za moralnie dopuszczalne, lecz fakultatywne. Oprócz tego należy zawsze zapewniać każdej osobie niezbędne i należne leczenie, jak również wsparcie dla rodzin dotkniętych chorobą jednego ze swoich członków, zwłaszcza gdy choroba jest ciężka i nieuleczalna – stwierdził Benedykt XVI.

Ojciec Święty wyraził zaniepokojenie faktem, że „w społeczeństwie silnie uzależnionym od dynamiki produkcji i wymogów gospodarki, osobom słabym i rodzinom najuboższym grozi w momentach trudności ekonomicznych lub choroby, że ulegną zniszczeniu”. Zwrócił uwagę na fakt, że „coraz częściej w wielkich miastach osoby w podeszłym wieku stają się samotne, także w chwilach ciężkiej choroby i zbliżającej się śmierci”. – W takich sytuacjach naciski o eutanazję stają się coraz bardziej natarczywe, przede wszystkim, kiedy sugeruje się utylitarystyczną wizje osoby. W związku z tym korzystam z okazji, by raz jeszcze powtórzyć stanowcze i niezmienne potępienie wszelkiej postaci bezpośredniej eutanazji, zgodnie z wielowiekowym nauczaniem Kościoła – podkreślił Benedykt XVI.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.