Kościół w Indiach: dynamiczny rozwój w cieniu prześladowań

2012-02-14 00:00:00
Kościół w Indiach: dynamiczny rozwój w cieniu prześladowań


Siłę Kościołowi w Indiach daje jego silne zakorzenienie we wspólnotach lokalnych – uważa kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju, przewodniczący Katolickiej Konferencji Biskupów Indii. Hierarcha podsumował niedawne spotkanie wszystkich biskupów indyjskich. Ze względu na rozległość kraju i rozmiary tamtejszego Kościoła takie spotkania episkopatu w pełnym składzie odbywają się co dwa lata. Mówiono na nim m.in. o prześladowaniach chrześcijan w różnych regionach kraju.

W czasie spotkania okazało się, że prześladowania chrześcijan w Indiach ograniczają się właściwie do trzech stanów: Karnataki, Orisy i Kaszmiru. W tym ostatnim chrześcijanie zmagają się z wrogą polityką władz muzułmańskich, a katolickim księżom zakazuje się pracy duszpasterskiej. – Na szczęście w innych regionach Indii sytuacja się poprawia, choć wierni wciąż jeszcze są pełni obaw – dodaje kard. Gracias. W jego przekonaniu tamtejszy Kościół jest w pełnym rozwoju.

Jesteśmy zadowoleni z tego, co robimy dla mieszkańców Indii. Wiemy, że musimy robić jeszcze więcej, bo zdecydowana większość społeczeństwa wciąż żyje w biedzie, nie ma wykształcenia, opieki zdrowotnej. Ponadto zabiegamy o respektowanie praw człowieka i poszanowanie kobiet, walczymy z pracą nieletnich. Piętnujemy też korupcję, chcemy by polityka była czysta – wylicza hierarcha.

Jak podkreśla kardynał Gracias, osobnym rozdziałem jest sytuacja Dalitów. Indie zmagają się z tym problemem od wielu lat. – Organizowaliśmy w tej sprawie manifestacje i modlitwy w kościołach, rozmawialiśmy na ten temat z rządem. Teraz prowadzimy debatę z sędziami Sądu Najwyższego. Poza tym Kościół w Indiach jest bardzo dynamiczny. Ludzie chodzą na Mszę św., mamy wiele wspólnot podstawowych i wierni się w nie angażują. To decyduje o żywotności Kościoła, ale musimy jeszcze nad tym pracować, dbać o formację wiernych, przygotować nowe projekty socjalne. Jednakże z wielką ufnością patrzę w przyszłość indyjskiego Kościoła – zaznacza arcybiskup Bombaju.

Źródło: Radio Watykańskie

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!