Kościół w Korei Południowej stale powiększa się
2009-06-12 00:00:00
Liczba katolików w Korei Południowej przekroczyła 5 milionów i wciąż rośnie – głosi raport koreańskiego episkopatu (CBCK), ogłoszony 8 czerwca. W porównaniu z 2007 r. w kraju przybyło 130 tys. katolików i stanowią oni obecnie 9,9 proc. ogółu ludności.
Oświadczenie prasowe CBCK stwierdza, że liczba członków Kościoła rośnie od 10 lat średnio o 2,7 proc rocznie, choć ludność zwiększała się tylko o 0,8 proc. Zdaniem sekretarza Komisji episkopatu ds. Ewangelizacji ks. Johna Yang Hae-ryonga, wzrost następuje dzięki działalności ruchów kościelnych i społecznemu zaangażowaniu katolików.
Historia chrześcijaństwa w Korei rozpoczęła się 225 lat temu – w 1784 r., kiedy to Peter Yi Sung-hun, świecki Koreańczyk, nawrócony w Chinach, po powrocie do kraju zaczął głosić nową wiarę. Niemal od razu Kościół na tych terenach dotknęły prześladowania. W 2004 r. w Seulu otwarto fazę diecezjalną procesu beatyfikacyjnego 124 męczenników, którzy ponieśli śmierć w roku 1791. Wcześniej, Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Korei Południowej 6 maja 1984 zaliczył w poczet świętych 103 męczenników zgładzonych w połowie XIX w. Była to pierwsza w czasach nowożytnych kanonizacja, której papież dokonał poza Rzymem.
Do prawdziwej hekatomby doszło natomiast w pierwszym okresie panowania reżimu komunistycznego w dzisiejszej Korei Północnej. Szacuje się, że tylko w latach 1949-52 wymordowano tam ponad 300 tys. chrześcijan. Prześladowania za wiarę trwają tam zresztą do dzisiaj, choć trudno dokładnie określić ich rozmiary ze względu na odcięcie tego kraju od świata.
Według statystyk CBCK w Korei Południowej pracuje obecnie 4204 księży i 31 biskupów. W ośmiu seminariach duchownych kształci się 1413 seminarzystów. Zakony żeńskie skupiają 9951 sióstr, męskie natomiast 1533 ojców i braci. W porównaniu z 2007 r. liczba parafii wzrosła o 30, a placówek misyjnych o 47 i dziś wynosi odpowiednio 1543 i 1037.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.