Kościół w Korei Południowej stale powiększa się
2009-06-12 00:00:00
Liczba katolików w Korei Południowej przekroczyła 5 milionów i wciąż rośnie – głosi raport koreańskiego episkopatu (CBCK), ogłoszony 8 czerwca. W porównaniu z 2007 r. w kraju przybyło 130 tys. katolików i stanowią oni obecnie 9,9 proc. ogółu ludności.
Oświadczenie prasowe CBCK stwierdza, że liczba członków Kościoła rośnie od 10 lat średnio o 2,7 proc rocznie, choć ludność zwiększała się tylko o 0,8 proc. Zdaniem sekretarza Komisji episkopatu ds. Ewangelizacji ks. Johna Yang Hae-ryonga, wzrost następuje dzięki działalności ruchów kościelnych i społecznemu zaangażowaniu katolików.
Historia chrześcijaństwa w Korei rozpoczęła się 225 lat temu – w 1784 r., kiedy to Peter Yi Sung-hun, świecki Koreańczyk, nawrócony w Chinach, po powrocie do kraju zaczął głosić nową wiarę. Niemal od razu Kościół na tych terenach dotknęły prześladowania. W 2004 r. w Seulu otwarto fazę diecezjalną procesu beatyfikacyjnego 124 męczenników, którzy ponieśli śmierć w roku 1791. Wcześniej, Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Korei Południowej 6 maja 1984 zaliczył w poczet świętych 103 męczenników zgładzonych w połowie XIX w. Była to pierwsza w czasach nowożytnych kanonizacja, której papież dokonał poza Rzymem.
Do prawdziwej hekatomby doszło natomiast w pierwszym okresie panowania reżimu komunistycznego w dzisiejszej Korei Północnej. Szacuje się, że tylko w latach 1949-52 wymordowano tam ponad 300 tys. chrześcijan. Prześladowania za wiarę trwają tam zresztą do dzisiaj, choć trudno dokładnie określić ich rozmiary ze względu na odcięcie tego kraju od świata.
Według statystyk CBCK w Korei Południowej pracuje obecnie 4204 księży i 31 biskupów. W ośmiu seminariach duchownych kształci się 1413 seminarzystów. Zakony żeńskie skupiają 9951 sióstr, męskie natomiast 1533 ojców i braci. W porównaniu z 2007 r. liczba parafii wzrosła o 30, a placówek misyjnych o 47 i dziś wynosi odpowiednio 1543 i 1037.
Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.