Kościół w Korei Południowej stale powiększa się

2009-06-12 00:00:00

Liczba katolików w Korei Południowej przekroczyła 5 milionów i wciąż rośnie – głosi raport koreańskiego episkopatu (CBCK), ogłoszony 8 czerwca. W porównaniu z 2007 r. w kraju przybyło 130 tys. katolików i stanowią oni obecnie 9,9 proc. ogółu ludności.

Oświadczenie prasowe CBCK stwierdza, że liczba członków Kościoła rośnie od 10 lat średnio o 2,7 proc rocznie, choć ludność zwiększała się tylko o 0,8 proc. Zdaniem sekretarza Komisji episkopatu ds. Ewangelizacji ks. Johna Yang Hae-ryonga, wzrost następuje dzięki działalności ruchów kościelnych i społecznemu zaangażowaniu katolików.

Historia chrześcijaństwa w Korei rozpoczęła się 225 lat temu – w 1784 r., kiedy to Peter Yi Sung-hun, świecki Koreańczyk, nawrócony w Chinach, po powrocie do kraju zaczął głosić nową wiarę. Niemal od razu Kościół na tych terenach dotknęły prześladowania. W 2004 r. w Seulu otwarto fazę diecezjalną procesu beatyfikacyjnego 124 męczenników, którzy ponieśli śmierć w roku 1791. Wcześniej, Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Korei Południowej 6 maja 1984 zaliczył w poczet świętych 103 męczenników zgładzonych w połowie XIX w. Była to pierwsza w czasach nowożytnych kanonizacja, której papież dokonał poza Rzymem.

Do prawdziwej hekatomby doszło natomiast w pierwszym okresie panowania reżimu komunistycznego w dzisiejszej Korei Północnej. Szacuje się, że tylko w latach 1949-52 wymordowano tam ponad 300 tys. chrześcijan. Prześladowania za wiarę trwają tam zresztą do dzisiaj, choć trudno dokładnie określić ich rozmiary ze względu na odcięcie tego kraju od świata.

Według statystyk CBCK w Korei Południowej pracuje obecnie 4204 księży i 31 biskupów. W ośmiu seminariach duchownych kształci się 1413 seminarzystów. Zakony żeńskie skupiają 9951 sióstr, męskie natomiast 1533 ojców i braci. W porównaniu z 2007 r. liczba parafii wzrosła o 30, a placówek misyjnych o 47 i dziś wynosi odpowiednio 1543 i 1037.

Źródło: KAI
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...