Kościół we Francji

2008-09-12 00:00:00
Kościół we Francji

W dniach 12-15 września Benedykt XVI będzie przebywał we Francji. Odwiedzi Paryż i Lourdes, gdzie weźmie udział w obchodach 150. rocznicy objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous. Będzie to pierwsza wizyta Benedykta XVI w tym kraju, a zarazem dziesiąta podróż zagraniczna jego pontyfikatu. Przewodniczący Konferencji Biskupów Francji kard. André Vingt-Trois ma nadzieję, że pobyt Ojca Świętego na ziemi francuskiej stanie się dla tutejszych katolików okazją „do pogłębienia ich udziału w życiu Kościoła” – podaje KAI.

Pierwszym Biskupem Rzymu, który odwiedził Francję, był ponad 1250 lat temu Stefan II. Przybył on w 754 r. aby zawrzeć sojusz przeciw Longobardom z królem Franków Pepinem Krótkim. W sumie od VIII do XIX w. przebywało we Francji 29 papieży, najczęściej podróżując do Prowansji, Szampanii i Burgundii. Siedmiu z nich nawet zamieszkało w tym kraju, w czasie tzw. niewoli awiniońskiej w latach 1309-1377 (wszyscy oni byli Francuzami).

Nie z własnej woli spędził we Francji lata 1809-1814 Pius VII, którego najpierw w Grenoble i Savonie, a potem w Fontainebleau więził cesarz Napoleon I. Jego koronacji papież ten przewodniczył w 1804 r. w Paryżu. Bonaparte miał wówczas wyrwać koronę z rąk Ojca Świętego i samemu ją sobie nałożyć na głowę.

Na kolejne wizyty papieskie trzeba było czekać ponad 160 lat aż do pontyfikatu Jana Pawła II, który pielgrzymował do Francji osiem razy. Był to więc kraj najczęściej, obok Polski, odwiedzany przez papieża Wojtyłę. Dwukrotnie przyjechał on zarówno do Paryża (w 1980 i 1997 r.), jak i Lourdes (w 1983 i 2004 r.). Pozostałe podróże odbył w latach 1986, 1988, 1989 (na stanowiącą część terytorium Francji wyspę Réunion na Oceanie Indyjskim) i 1996.

Benedykt XVI jest więc 31 papieżem, który będzie przebywał we Francji, trzecim, który odwiedzi Paryż i drugim, który odbędzie pielgrzymkę do Lourdes. Jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary Joseph Ratzinger wielokrotnie bywał nad Sekwaną. Ponadto czytał dzieła wielkich teologów i filozofów francuskich, zna też dobrze kulturę tego kraju. Od 1992 r. jest nawet członkiem zagranicznym Akademii Nauk Moralnych i Politycznych, będącej częścią Instytutu Francuskiego. Kard. Vingt-Trois podkreśla, że Benedykta XVI charakteryzuje świetne wyczucie „subtelności języka” francuskiego, który zna doskonale i często się nim posługuje w rozmowach. Wszystko to kształtuje „jego postrzeganie i sympatię do Francji”, ale także pozwala dostrzegać bolączki tamtejszego Kościoła.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.