Kościół we Francji

2008-09-12 00:00:00
Kościół we Francji

W dniach 12-15 września Benedykt XVI będzie przebywał we Francji. Odwiedzi Paryż i Lourdes, gdzie weźmie udział w obchodach 150. rocznicy objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous. Będzie to pierwsza wizyta Benedykta XVI w tym kraju, a zarazem dziesiąta podróż zagraniczna jego pontyfikatu. Przewodniczący Konferencji Biskupów Francji kard. André Vingt-Trois ma nadzieję, że pobyt Ojca Świętego na ziemi francuskiej stanie się dla tutejszych katolików okazją „do pogłębienia ich udziału w życiu Kościoła” – podaje KAI.

Pierwszym Biskupem Rzymu, który odwiedził Francję, był ponad 1250 lat temu Stefan II. Przybył on w 754 r. aby zawrzeć sojusz przeciw Longobardom z królem Franków Pepinem Krótkim. W sumie od VIII do XIX w. przebywało we Francji 29 papieży, najczęściej podróżując do Prowansji, Szampanii i Burgundii. Siedmiu z nich nawet zamieszkało w tym kraju, w czasie tzw. niewoli awiniońskiej w latach 1309-1377 (wszyscy oni byli Francuzami).

Nie z własnej woli spędził we Francji lata 1809-1814 Pius VII, którego najpierw w Grenoble i Savonie, a potem w Fontainebleau więził cesarz Napoleon I. Jego koronacji papież ten przewodniczył w 1804 r. w Paryżu. Bonaparte miał wówczas wyrwać koronę z rąk Ojca Świętego i samemu ją sobie nałożyć na głowę.

Na kolejne wizyty papieskie trzeba było czekać ponad 160 lat aż do pontyfikatu Jana Pawła II, który pielgrzymował do Francji osiem razy. Był to więc kraj najczęściej, obok Polski, odwiedzany przez papieża Wojtyłę. Dwukrotnie przyjechał on zarówno do Paryża (w 1980 i 1997 r.), jak i Lourdes (w 1983 i 2004 r.). Pozostałe podróże odbył w latach 1986, 1988, 1989 (na stanowiącą część terytorium Francji wyspę Réunion na Oceanie Indyjskim) i 1996.

Benedykt XVI jest więc 31 papieżem, który będzie przebywał we Francji, trzecim, który odwiedzi Paryż i drugim, który odbędzie pielgrzymkę do Lourdes. Jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary Joseph Ratzinger wielokrotnie bywał nad Sekwaną. Ponadto czytał dzieła wielkich teologów i filozofów francuskich, zna też dobrze kulturę tego kraju. Od 1992 r. jest nawet członkiem zagranicznym Akademii Nauk Moralnych i Politycznych, będącej częścią Instytutu Francuskiego. Kard. Vingt-Trois podkreśla, że Benedykta XVI charakteryzuje świetne wyczucie „subtelności języka” francuskiego, który zna doskonale i często się nim posługuje w rozmowach. Wszystko to kształtuje „jego postrzeganie i sympatię do Francji”, ale także pozwala dostrzegać bolączki tamtejszego Kościoła.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.