Kosowo: komisja przyjęła projekt konstytucji
2008-04-08 00:00:00
Kosowo przebyło w poniedziałek kolejny etap na drodze umacniania swej państwowości: komisja konstytucyjna przyjęła projekt nowej ustawy zasadniczej, inspirowanej amerykańską konstytucją – donosi „Rzeczpospolita”. Konstytucja ma być zatwierdzona jeszcze w tym miesiącu przez 120-osobowy parlament, by 15 czerwca wejść w życie.
Susan Yoshihara, wiceprezes amerykańskiego Catholic Family and Humana Rights Institute, ostrzega że projekt ustawy zasadniczej Kosowa przemieni tradycyjną społeczność religijną, składającą się z muzułmanów, katolików, żydów, prawosławnych itp., pozbawiając ochrony prawnej nienarodzone dzieci i przyznając specjalne uprawnienia mniejszościom seksualnym.
Projekt konstytucji został przygotowany w 2004 r. przez pozarządową organizację tzw. Grupę ds. Prawa Międzynarodowego i Polityki. Jednym z jej autorów jest prof. Bruce Hitchner z Tufts University.
– Podczas redagowania dokumentu komisja czerpała zwłaszcza z idei "ojców założycieli" Stanów Zjednoczonych Ameryki – powiedział przewodniczący komisji Hajredin Kuci, wymieniając przykładowo takie wartości jak „życie w wolności i dążenie do szczęścia”. Kuci zapewnił, że Kosowo będzie pokojową, wieloetniczną wspólnotą równoprawnych ludzi i narodów, z rynkową gospodarką; krajem, który nie przyłączy się do innych państw – czytamy w „Rz”.
W ubiegłym tygodniu dokument został zaaprobowany przez szefa policyjno-prawnej misji UE w Kosowie (EULEX) Pietera Feitha, który oświadczył, że gwarantuje on prawa mniejszościom, w tym także Serbom.
Źródło: „Rzeczpospolita”, PiotrSkarga.pl
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.