Kosowo: konstytucja pod dyktando międzynarodowych ekspertów
2008-04-21 00:00:00

Zespół złożony z przedstawicieli amerykańskich i europejskich organizacji pozarządowych, broniących życia i rodziny spotkał się w ubiegłym tygodniu z głównymi politykami kosowskimi, by przedyskutować problemy związane z przyjęciem nowej konstytucji. Zespół, któremu przewodniczyła wiceprezes organizacji C-FAM Susan Yoshihara spotkał się z prezydentem Kosowa, spikerem parlamentu i z samymi parlamentarzystami – donosi LifeSiteNews.com.
Zdaniem przedstawicieli władz Kosowa za kontrowersyjną naturę nowej konstytucji, łącznie z zapisem o przyznaniu szeregu praw na podstawie „orientacji seksualnej”, odpowiedzialność ponoszą eksperci międzynarodowi. W dwa dni po przyjęciu nowej konstytucji, po serii spotkań z zespołem, który przedstawił petycję w imieniu 44 amerykańskich i europejskich organizacji broniących życia i rodziny, przedstawiciele władz przyznali, że tym zapisom sprzeciwia się zdecydowana większość mieszkańców Kosowa.
Prezydent Fatmir Sedjiu powiedział grupie, że „zaufał ekspertom”, i że Kosowo zostało zmuszone do zaakceptowania zapisu o „orientacji seksualnej”, by kraj ten respektował „nowocześnie” rozumiane międzynarodowe prawa człowieka.
Jakup Krasniqui, przewodniczący kosowskiego zgromadzenia parlamentarnego powiedział, że przeciwstawił się temu zapisowi, lecz Organizacja Narodów Zjednoczonych i specjalny wysłannik UE dla Kosowa dali mu do zrozumienia, że to odniesienie stawia w jednym szeregu prawo Kosowa z innymi konstytucjami europejskimi.
Kosowianie krytykują fakt, że nie pozwolono im zapoznać się z projektem konstytucji, chociaż w ubiegłych latach byli zachęcani do wyrażania swoich opinii w innych sprawach publicznych. Również sprzeciwili się temu, że wszystkie ich uwagi kierowane do komisji konstytucyjnej, wąskiego zespołu ekspertów odpowiedzialnych za przygotowanie projektu, musiały być najpierw przejrzane przez przedstawicieli amerykańskiej organizacji pozarządowej International Research & Exchanges Board (IREX).
Kosowscy przywódcy religijni żalili się, że komisja nigdy nie przesłała im kopii projektu dokumentu. Po licznych zabiegach i wyrażeniu zgody na spotkanie z przywódcami katolickimi i muzułmańskimi, komisja zgodziła się pominąć w konstytucji zapis, poprzez który wprost pozbawiano ochrony prawnej dzieci nienarodzone. Żadnych innych zmian nie poczyniono, uznając, że osiągnięto już możliwy do zaakceptowania konsensus.
Wkrótce po przyjęciu przez aklamację konstytucji gazety kosowskie skrytykowały władze za pośpiech w uchwaleniu ustawy zasadniczej, chociaż od czasu ogłoszenia niepodległości 17 lutego Kosowo miało jeszcze 120 dni, które można było wykorzystać na prace nad projektem konstytucji. Tymczasem 7 kwietnia przedstawiciele UE sprawujący opiekę nad Kosowem podpisali ustawę zasadniczą i przedłożyli ją do podpisania prezydentowi. Prezydent podpisał konstytucję i natychmiast przesłał ją do parlamentu.
Zgromadzenie parlamentarne wcale nie dyskutowało nad zapisami konstytucji, lecz po zreferowaniu jej przez spikera Jakuba Krasniqui - który powiedział m.in., że ta „konstytucja opiera się na fundamencie nowoczesnej demokracji” i „jest zrealizowaniem wieloletnich aspiracji narodu Kosowa do życia w wolności, demokracji i w postępie” – dokument przyjęto 9 kwietnia przez aklamację przy sprzeciwie serbskich posłów.
Ambasador USA w Prisztinie, Tina Kaidanow tłumaczyła, w swojej kontrowersyjnej wypowiedzi, że nie było żadnego międzynarodowego „zaangażowania” w nową konstytucję. Według niej pośpiech w uchwaleniu konstytucji i przez to odsunięcie społeczeństwa od debaty nad nią był podyktowany koniecznością. Trzeba było pokazać wspólnocie międzynarodowej, że Kosowo jest gotowe do samorządności, i w związku z tym można uznać jego suwerenność. Tłumaczyła ona, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nigdy nie zgodzi się na uznanie niepodległości Kosowa, bo sprzeciwia się temu Rosja.
Przewodniczący komisji konstytucyjnej Hajredin Kuci powiedział prasie, że interwencja organizacji pro-life i broniących rodziny nastąpiła za późno. Z kolei jeden z kosowskich obserwatorów podkreślił: – Problem nie polega na tym, że one się spóźniły, lecz na tym, że za szybko projekt został przyjęty.
Wielu prawników uważa, że kontrowersyjne zapisy konstytucji będą musiały być zmieniane poprzez uchwalenie poprawek, które z kolei muszą najpierw uzyskać akceptację powołanej przez Unię Europejską organizacji EULUX, odpowiedzialnej za utrzymanie i wspieranie praworządności, porządku i bezpieczeństwa publicznego w Kosowie.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.