Kosowo: konstytucja pod dyktando międzynarodowych ekspertów

2008-04-21 00:00:00
Kosowo: konstytucja pod dyktando międzynarodowych ekspertów

Zespół złożony z przedstawicieli amerykańskich i europejskich organizacji pozarządowych, broniących życia i rodziny spotkał się w ubiegłym tygodniu z głównymi politykami kosowskimi, by przedyskutować problemy związane z przyjęciem nowej konstytucji. Zespół, któremu przewodniczyła wiceprezes organizacji C-FAM Susan Yoshihara spotkał się z prezydentem Kosowa, spikerem parlamentu i z samymi parlamentarzystami – donosi LifeSiteNews.com.

Zdaniem przedstawicieli władz Kosowa za kontrowersyjną naturę nowej konstytucji, łącznie z zapisem o przyznaniu szeregu praw na podstawie „orientacji seksualnej”, odpowiedzialność ponoszą eksperci międzynarodowi. W dwa dni po przyjęciu nowej konstytucji, po serii spotkań z zespołem, który przedstawił petycję w imieniu 44 amerykańskich i europejskich organizacji broniących życia i rodziny, przedstawiciele władz przyznali, że tym zapisom sprzeciwia się zdecydowana większość mieszkańców Kosowa.

Prezydent Fatmir Sedjiu powiedział grupie, że „zaufał ekspertom”, i że Kosowo zostało zmuszone do zaakceptowania zapisu o „orientacji seksualnej”, by kraj ten respektował „nowocześnie” rozumiane międzynarodowe prawa człowieka.

Jakup Krasniqui, przewodniczący kosowskiego zgromadzenia parlamentarnego powiedział, że przeciwstawił się temu zapisowi, lecz Organizacja Narodów Zjednoczonych i specjalny wysłannik UE dla Kosowa dali mu do zrozumienia, że to odniesienie stawia w jednym szeregu prawo Kosowa z innymi konstytucjami europejskimi.

Kosowianie krytykują fakt, że nie pozwolono im zapoznać się z projektem konstytucji, chociaż w ubiegłych latach byli zachęcani do wyrażania swoich opinii w innych sprawach publicznych. Również sprzeciwili się temu, że wszystkie ich uwagi kierowane do komisji konstytucyjnej, wąskiego zespołu ekspertów odpowiedzialnych za przygotowanie projektu, musiały być najpierw przejrzane przez przedstawicieli amerykańskiej organizacji pozarządowej International Research & Exchanges Board (IREX).

Kosowscy przywódcy religijni żalili się, że komisja nigdy nie przesłała im kopii projektu dokumentu. Po licznych zabiegach i wyrażeniu zgody na spotkanie z przywódcami katolickimi i muzułmańskimi, komisja zgodziła się pominąć w konstytucji zapis, poprzez który wprost pozbawiano ochrony prawnej dzieci nienarodzone. Żadnych innych zmian nie poczyniono, uznając, że osiągnięto już możliwy do zaakceptowania konsensus.

Wkrótce po przyjęciu przez aklamację konstytucji gazety kosowskie skrytykowały władze za pośpiech w uchwaleniu ustawy zasadniczej, chociaż od czasu ogłoszenia niepodległości 17 lutego Kosowo miało jeszcze 120 dni, które można było wykorzystać na prace nad projektem konstytucji. Tymczasem 7 kwietnia przedstawiciele UE sprawujący opiekę nad Kosowem podpisali ustawę zasadniczą i przedłożyli ją do podpisania prezydentowi. Prezydent podpisał konstytucję i natychmiast przesłał ją do parlamentu.

Zgromadzenie parlamentarne wcale nie dyskutowało nad zapisami konstytucji, lecz po zreferowaniu jej przez spikera Jakuba Krasniqui - który powiedział m.in., że ta „konstytucja opiera się na fundamencie nowoczesnej demokracji” i „jest zrealizowaniem wieloletnich aspiracji narodu Kosowa do życia w wolności, demokracji i w postępie” – dokument przyjęto 9 kwietnia przez aklamację przy sprzeciwie serbskich posłów.

Ambasador USA w Prisztinie, Tina Kaidanow tłumaczyła, w swojej kontrowersyjnej wypowiedzi, że nie było żadnego międzynarodowego „zaangażowania” w nową konstytucję. Według niej pośpiech w uchwaleniu konstytucji i przez to odsunięcie społeczeństwa od debaty nad nią był podyktowany koniecznością. Trzeba było pokazać wspólnocie międzynarodowej, że Kosowo jest gotowe do samorządności, i w związku z tym można uznać jego suwerenność. Tłumaczyła ona, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nigdy nie zgodzi się na uznanie niepodległości Kosowa, bo sprzeciwia się temu Rosja.

Przewodniczący komisji konstytucyjnej Hajredin Kuci powiedział prasie, że interwencja organizacji pro-life i broniących rodziny nastąpiła za późno. Z kolei jeden z kosowskich obserwatorów podkreślił: – Problem nie polega na tym, że one się spóźniły, lecz na tym, że za szybko projekt został przyjęty.

Wielu prawników uważa, że kontrowersyjne zapisy konstytucji będą musiały być zmieniane poprzez uchwalenie poprawek, które z kolei muszą najpierw uzyskać akceptację powołanej przez Unię Europejską organizacji EULUX, odpowiedzialnej za utrzymanie i wspieranie praworządności, porządku i bezpieczeństwa publicznego w Kosowie.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.