Kostaryka: biskupi krytycznie o prawach publicznych dla homoseksualizmu
2008-07-15 00:00:00
Państwo jest zobowiązane promować i chronić instytucję tak zasadniczą, jak małżeństwo. Nie spełnia tego obowiązku, gdy zrównuje prawnie z małżeństwami związki homoseksualne. Zwrócił na to uwagę episkopat Kostaryki w komunikacie wydanym 10 lipca w czasie, kiedy parlament tego środkowoamerykańskiego kraju rozpatruje projekt ustawy o legalizacji tego typu związków – informuje Radio Watykańskie.
Biskupi przypomnieli, że Kościół respektuje każdego człowieka, niezależnie od jego skłonności seksualnych. Akty homoseksualne uważa jednak za grzeszne, gdyż obiektywnie sprzeciwiają się planowi Bożemu. Trzeba rozróżnić między zachowaniami homoseksualnymi jako zjawiskiem prywatnym a nadawaniem im praw publicznych, gdyż wówczas godzi się w rodzinę opartą na małżeństwie, mającą podstawowe znaczenie społeczne.
Episkopat Kostaryki podkreślił, że zaproponowanej ustawy nie można uzasadniać dobrem homoseksualistów. Biskupi przytoczyli artykuły obowiązującego obecnie Kodeksu Cywilnego, które chronią prawa majątkowe „związków faktycznych”, nie naruszając jednak przy tym dobra społeczeństwa. Kostarykańscy biskupi zaapelowali do parlamentarzystów, by głosowali przeciw proponowanej ustawie.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.