Kostaryka: chrześcijańscy politycy mają prawo i obowiązek bronić wartości etycznych w życiu publicznym

2010-10-26 00:00:00

Chrześcijanie mają prawo do obrony zasad etycznych w sferze publicznej. Tak uważa dyrektor Centrum Studiów Katolickich na uniwersytecie Jana Pawła II w Kostaryce.

W artykule opublikowanym na łamach dziennika „La Nacion”, dyrektor Centrum Studiów Katolickich na uniwersytecie Jana Pawła II w Kostaryce, Luis Fernando Gutierez skrytykował tych, którzy chcą uniemożliwić chrześcijanom stawanie w obronie dzieci poczętych i tradycyjnej rodziny.

Gutierez podkreślił, że nikt nie ma prawa zabraniać Kościołowi wypowiadania się w sprawach istotnych w życiu publicznym. „Jest niewłaściwe twierdzenie, że Kościół nie powinien albo, że nie może zaproponować czegokolwiek w życiu politycznym czy publicznym” – napisał oburzony naukowiec. Jego zdaniem Kościół ma takie samo prawo do występowania w sferze publicznej i do proponowania własnych rozwiązań dot. problemów nurtujących kraj, jak również - do promowania własnych idei, gdyż takie prawo mają wszystkie inne instytucje działające w demokratycznym państwie.

„Nie ma powodu, aby inna grupa, partia czy organizacja pozarządowa mogła oferować własny punkt widzenia lub własną ideologię, tylko nie mógł tego czynić Kościół, który ma za sobą 2000 lat nauczania” – zwracał uwagę Gutierez. Zauważył, że argumenty wysuwane przez przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz samych chrześcijan w kwestiach aborcji, małżeństwa i rodziny, zapłodnienia in vitro itp. są w pełni zrozumiałe dla każdego, nawet dla osób, które nie należą do Kościoła i nie są wyznawcami Chrystusa.

Podkreślił również, że politycy i urzędnicy państwowi „mają prawo, a nawet obowiązek uczestniczenia w dyskusjach z przedstawicielami różnych instytucji społeczeństwa obywatelskiego”. Ubolewał nad tym, że wielu przedstawicieli życia politycznego w jego kraju ukrywa swój związek z wiarą chrześcijańską, a nawet zdradziło pewne zasady. Przestrzegł ich jednak mówiąc, że osoby popierające aborcję i inne sprzeczne z nauczaniem moralnym Kościoła idee przyciągają uwagę mediów, ale tak naprawdę stanowią mniejszość w kraju. Większość społeczeństwa ma inne zdanie na ten temat.

Źródło: CNA, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.