Kostaryka: chrześcijańscy politycy mają prawo i obowiązek bronić wartości etycznych w życiu publicznym

2010-10-26 00:00:00

Chrześcijanie mają prawo do obrony zasad etycznych w sferze publicznej. Tak uważa dyrektor Centrum Studiów Katolickich na uniwersytecie Jana Pawła II w Kostaryce.

W artykule opublikowanym na łamach dziennika „La Nacion”, dyrektor Centrum Studiów Katolickich na uniwersytecie Jana Pawła II w Kostaryce, Luis Fernando Gutierez skrytykował tych, którzy chcą uniemożliwić chrześcijanom stawanie w obronie dzieci poczętych i tradycyjnej rodziny.

Gutierez podkreślił, że nikt nie ma prawa zabraniać Kościołowi wypowiadania się w sprawach istotnych w życiu publicznym. „Jest niewłaściwe twierdzenie, że Kościół nie powinien albo, że nie może zaproponować czegokolwiek w życiu politycznym czy publicznym” – napisał oburzony naukowiec. Jego zdaniem Kościół ma takie samo prawo do występowania w sferze publicznej i do proponowania własnych rozwiązań dot. problemów nurtujących kraj, jak również - do promowania własnych idei, gdyż takie prawo mają wszystkie inne instytucje działające w demokratycznym państwie.

„Nie ma powodu, aby inna grupa, partia czy organizacja pozarządowa mogła oferować własny punkt widzenia lub własną ideologię, tylko nie mógł tego czynić Kościół, który ma za sobą 2000 lat nauczania” – zwracał uwagę Gutierez. Zauważył, że argumenty wysuwane przez przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz samych chrześcijan w kwestiach aborcji, małżeństwa i rodziny, zapłodnienia in vitro itp. są w pełni zrozumiałe dla każdego, nawet dla osób, które nie należą do Kościoła i nie są wyznawcami Chrystusa.

Podkreślił również, że politycy i urzędnicy państwowi „mają prawo, a nawet obowiązek uczestniczenia w dyskusjach z przedstawicielami różnych instytucji społeczeństwa obywatelskiego”. Ubolewał nad tym, że wielu przedstawicieli życia politycznego w jego kraju ukrywa swój związek z wiarą chrześcijańską, a nawet zdradziło pewne zasady. Przestrzegł ich jednak mówiąc, że osoby popierające aborcję i inne sprzeczne z nauczaniem moralnym Kościoła idee przyciągają uwagę mediów, ale tak naprawdę stanowią mniejszość w kraju. Większość społeczeństwa ma inne zdanie na ten temat.

Źródło: CNA, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!