Koszalin: Marsz dla Życia i Rodziny

2011-06-06 00:00:00
Koszalin: Marsz dla Życia i Rodziny


W niedzielę 5 czerwca ulicami Koszalina przemaszerowali obrońcy życia ludzkiego i rodziny. Inspiracją dla hasła pierwszego koszalińskiego Marszu dla Życia i Rodziny były słowa piosenki „Kocham cię, życie!”.

W marszu, który wyruszył sprzed kościoła pw. Ducha Świętego a zakończył się przed koszalińskim ratuszem, wzięło udział według szacunków organizatorów około 2 tys. osób. Uczestnicy ponieśli w marszu przepisaną na materiał instrukcję Kongregacji Nauki Wiary "Donum vitae" (Dar życia) o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego i o godności jego przekazywania. Instrukcja, którą przepisała młodzież, liczyła około 100 metrów. Niesiono także białe i niebieskie balony ze śladami dziecięcych stópek oraz ponad 200 chorągwi z hasłami promującymi życie i rodzinę, które przygotowali uczniowie szkół z całej diecezji.

Marsz rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego, której przewodniczył biskup diecezjalny Edward Dajczak. – Dzisiaj świat jest tak ukształtowany, że żeby przebić się z czymś, trzeba to głośno i znacząco powiedzieć. Życie we wszystkich wymiarach jest skarbem i chcemy o tym mówić. To potwierdzenie, że rodzina jest dla nas wartością, że człowiek jest wielki, to cudowna służba człowiekowi. Ten marsz jest też dla nas – uczestników. Uczestnictwo w wydarzeniach, które są ze swej natury pozytywne, niosą pozytywne przesłania, jest utwierdzeniem człowieka w systemie wartości, w doświadczeniu obecności drugiego człowieka – powiedział w rozmowie z KAI hierarcha, który towarzyszył koszalinianom podczas marszu.



Statystyki mówią, że dla przytłaczającej większości naszego społeczeństwa katolicyzm wiąże się jedynie z ochrzczeniem. Ci, dla których niedziela nie jest weekendem, a dniem Pańskim, gdzie jest osobista relacja z Bogiem, raczej większością nie są. A Marsz dla Życia i Rodziny wpisuje się w nurt świadectwa. Ci ludzie, którzy są po stronie miłości, życia, rodziny pójdą i swoim marszem to wypowiedzą. Myślę, że warto takie przesłanie zostawić Koszalinowi i całej diecezji – dodał bp Dajczak.

W Marszu wzięli udział przedstawiciele wszystkich wspólnot i ruchów kościelnych z miasta. Koszalinian wsparli także mieszkańcy innych miast diecezji. W marszu szło wielu młodych, m.in. harcerze i studenci. – To ważne, żeby w tych, którzy będą tworzyć przyszłość, będą lekarzami, prawnikami, burmistrzami, kształtować dobre wartości i dawać im mocny fundament, bo to jest nadzieja. Ja znalazłem niepodważalną prawdę i sens w Kościele. Zamieniłem pseudoamulet na różaniec. Wiem, w co wierzę i chcę o tym mówić, chociaż świadkowanie na ulicach jest trudne. Choćby teraz idąc w marszu mijałem na przystankach kolegów i koleżanki, którzy zupełnie nie rozumieli co ja robię i o co mi chodzi – uzasadniał swój udział w marszu tegoroczny maturzysta Karol Jóźwiak.

Marsz organizował Wydział Duszpasterski kurii biskupiej w Koszalinie, Domowy Kościół - gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, Akademia Rodziny, Ruch Szensztacki diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz Urząd Miejski.

Oczekiwania zawsze są większe, ale cieszę się z obecności każdego człowieka. Nie spodziewaliśmy się, że będzie to jakieś globalne ruszenie. Ci, którzy dzisiaj przyszli są protoplastami tej akcji – przyznaje ks. dr Krzysztof Włodarczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego kurii biskupiej w Koszalinie. – Marsz miał wymiar pozytywny, wyrażaliśmy naszą radość z życia. Oczywiście jest też ten drugi wymiar, że jesteśmy przeciwko: przeciwko zabijaniu człowieka w łonie matki, na wojnie, przeciwko zabijaniu przez dopalacze czy alkohol. I pokazywaliśmy, że można świetnie się bawić bez używek.

Na placu przed ratuszem na uczestników Marszu czekał piknik rodzinny oraz koncert zespołu ICON. Tu też każdy otrzymał znaczek – stópki nienarodzonego dziesięciotygodniowego dziecka wykonane w skali 1:1. To inicjatywa Bractwa Małych Stópek, czyli przestrzeni, która ma wykorzystywać Internet do organizowania się w obronie najsłabszych. Do włączenia się do akcji zapraszał ks. Tomasz Kancelarczyk, kościelny asystent Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", które jest organizatorem Marszów Dla Życia w Szczecinie.

Przestrzeń zła aborcji jest tak wielka, że muszą nas być tysiące i nie możemy stać z boku. Także my uczestnicy marszu nie możemy ograniczyć się tylko do tego, to zaledwie jeden malutki kroczek. Trzeba też wystąpić z własnym świadectwem i powiedzieć głośno w swoim środowisku: jestem za życiem, nie pozwalam zabijać. Nie bójcie się, że ktoś uzna was za wariata – dla życia warto być wariatem. To będzie marsz dla życia, który będzie dalej trwać – przekonywał duszpasterz.

Jak dodał ks. Kancelarczyk, „działania Bractwa polegają na popieraniu inicjatyw pro-life i blokowaniu tych aborcyjnych poprzez głosowanie w sondażach, oraz umieszczanie opiniotwórczych komentarzy artykułów prasowych”. Do bractwa może dołączyć każdy, wysyłając pusty e-mail pod adresem: bmsszczecin@gmail.com lub znajdując się na Facebook. Dzisiaj Bractwo Małych Stópek liczy już ponad tysiąc osób.

Z Koszalina, który jest prekursorem marszów życia w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przykład biorą także inne miasta. Za tydzień (12 czerwca) pod hasłami promującymi niezbywalną wartość życia przejdą słupszczanie, a w kolejną sobotę (18 czerwca) mieszkańcy Szczecinka.

Źródło: KAI

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.