Kpiny z krzyża - kuriozalne tłumaczenie prokuratury

2011-09-16 00:00:00


Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie znieważenia uczuć religijnych przez publiczne prezentowanie krzyża oklejonego puszkami po piwie – donosi „Nasz Dziennik”. Skandaliczne wydarzenie miało miejsce w sierpniu ubiegłego roku w czasie agresywnej manifestacji przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Według prokurator Moniki Lewandowskiej, rzeczniczki warszawskiej prokuratury okręgowej, śledztwo zostało umorzone wobec braku znamion czynu zabronionego. - Decyzja prokuratury to kolejny przykład zignorowania uczuć religijnych ludzi wierzących w Polsce - komentuje dla "Naszego Dziennika" ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk. Zdaniem duchownego trzeba zastanowić się nad wiarygodnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, który po raz kolejny w ostatnim czasie zachowuje się „w sposób wręcz perwersyjny”. Niedawno Sąd Rejonowy w Gdyni uznał, że podarcie Pisma Św. na scenie przez lidera zespołu Behemoth też nie było znieważeniem uczuć religijnych.

Lewandowska tłumaczy, że prokuratura oparła się w swej decyzji na opinii biegłego religioznawcy, który stwierdził, że demonstracja z wykorzystaniem inkryminowanego krzyża w kontekście społeczno-politycznym nie jest przestępstwem obrazy uczuć religijnych. Prokurator dodała, że zdaniem biegłego, takim czynem byłoby natomiast wniesienie krzyża z puszek lub z przytwierdzonym misiem do kościoła – informuje „Nasz Dziennik”. Gazeta zaznacza, że tłumaczenie to wydaje się kuriozalne wobec obowiązującego prawa. W kodeksie karnym czytamy: "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch".

Profesor Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista, podkreśla w rozmowie z „NDz”, że w świetle obowiązującego prawa do znieważenia uczuć religijnych dochodzi niezależnie od tego, gdzie ono ma miejsce. - Kluczowe są przeżycia osób, których uczucia religijne zostały znieważone w miejscu publicznym, niezależnie od kontekstu społeczno-politycznego - wyjaśnia. Także ks. prof. Bortkiewicz zauważa, że okoliczności, w jakich dochodzi do znieważenia uczuć religijnych, są zawsze rzeczą wtórną. - Okoliczności, jak każdy etyk i teolog moralista wie, jedynie modyfikują ocenę moralną czynu, ale nie powodują, że czyn moralnie zły staje się dobry czy odwrotnie - podkreśla ksiądz profesor.

Źródło: „Nasz Dziennik”

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.