W sobotę 11 października w Krakowie odbył się V Kongres Konserwatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Jego hasło brzmiało „Katolicy wobec rewolucji w kulturze i obyczajach”.
Zgromadzeni w Auli „Florianka” goście Kongresu wysłuchali wykładów wygłoszonych przez zaproszonych prelegentów. Po wprowadzeniu wygłoszonym przez prezesa SKCh Sławomira Olejniczaka głos zabrał prof. Ryszard Legutko. Znany filozof i publicysta mówił o przemianach mentalnych i kulturowych w społeczeństwie polskim ostatniego półwiecza.
Po krótkiej przerwie przemawiał prezes Francuskiego Stowarzyszenia Droit de Naitre (Prawo do Narodzin) Nelson Fragelli. W oparciu o idee głoszone przez brazylijskiego myśliciela Plinio Correę de Oliveira analizował zagadnienie: „Jak zmienić duszę człowieka zmieniając jego otoczenie?”.
Bezpośrednio potem głos zabrał prof. Grzegorz Kucharczyk. Poznański historyk przedstawił zgromadzonym dzieje walk o kulturę w Europie od połowy XIX. Prelegent skoncentrował się głównie na kampaniach antykatolickich w Niemczech, Francji i Portugalii.
W nawiązaniu do teorii cywilizacji prof. Feliksa Konecznego, wykładowca KUL i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dr Mieczysław Ryba mówił na temat kryzysu cywilizacji Zachodu w dziedzinie obyczajowości i polityki.
Kongres zakończył koncert Chóru Chłopięcego Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni.
PiotrSkarga.pl