Kraków: V Kongres Konserwatywny

2008-10-13 00:00:00
Kraków: V Kongres Konserwatywny

W sobotę 11 października w Krakowie odbył się V Kongres Konserwatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Jego hasło brzmiało „Katolicy wobec rewolucji w kulturze i obyczajach”.

Zgromadzeni w Auli „Florianka” goście Kongresu wysłuchali wykładów wygłoszonych przez zaproszonych prelegentów. Po wprowadzeniu wygłoszonym przez prezesa SKCh Sławomira Olejniczaka głos zabrał prof. Ryszard Legutko. Znany filozof i publicysta mówił o przemianach mentalnych i kulturowych w społeczeństwie polskim ostatniego półwiecza.

Po krótkiej przerwie przemawiał prezes Francuskiego Stowarzyszenia Droit de Naitre (Prawo do Narodzin) Nelson Fragelli. W oparciu o idee głoszone przez brazylijskiego myśliciela Plinio Correę de Oliveira analizował zagadnienie: „Jak zmienić duszę człowieka zmieniając jego otoczenie?”.

Bezpośrednio potem głos zabrał prof. Grzegorz Kucharczyk. Poznański historyk przedstawił zgromadzonym dzieje walk o kulturę w Europie od połowy XIX. Prelegent skoncentrował się głównie na kampaniach antykatolickich w Niemczech, Francji i Portugalii.

W nawiązaniu do teorii cywilizacji prof. Feliksa Konecznego, wykładowca KUL i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dr Mieczysław Ryba mówił na temat kryzysu cywilizacji Zachodu w dziedzinie obyczajowości i polityki.

Kongres zakończył koncert Chóru Chłopięcego Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni.

PiotrSkarga.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.