Krystian Kratiuk prelegentem najbliższego Klubu „Polonia Christiana” 28 kwietnia w Warszawie

2022-04-20 00:00:00
Krystian Kratiuk prelegentem najbliższego Klubu „Polonia Christiana” 28 kwietnia w Warszawie

Czego dzisiaj się boimy? Czym dzisiaj jesteśmy straszeni? Do poszukiwania odpowiedzi na te oraz inne pytania zachęcą nas dyskusja i prelekcja, na jakie zapraszamy w czwartek 28 kwietnia do „Domu Literatury” w Warszawie. Redaktor naczelny portalu PCh24.pl i internetowej telewizji PCh24TV Krystian Kratiuk opowie o swojej najnowszej publikacji pt. „Zaraza” – książce, która jest ciekawą retrospekcją przemian społecznych, jakich doświadczamy w ostatnich kilku latach, nie tylko z powodu wtargnięcia w nasze życie wirusa SarS CoV-2.

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 28 kwietnia podejmie temat niezwykle intrygujący i nadal ważny. To temat sposobu przedstawiania współczesnych nam zagrożeń jako zjawisk wymagających od społeczeństw porzucenia pewnych standardów postępowania oraz norm kulturowych, a jednocześnie narzucających rygory nieproporcjonalne do skali zagrożenia.

 

Po tzw. pandemii Covid-19 dopiero dzisiaj podejmowane są – i to nie we wszystkich środowiskach – rozmowy o takich problemach, jak koszty zamknięcia gospodarki, skutki ograniczania praktyk religijnych czy psychologiczne efekty zamknięcia ludzi młodych i seniorów w domach pod pretekstem walki z chorobą zakaźną.

Dzisiejszy lawinowy wzrost inflacji, tysiące nadmiarowych zgonów i spadek poziomu wiedzy młodego pokolenia w efekcie „zdalnego nauczania” to prawdziwa „zaraza”, niedostrzegana w momencie podejmowania nadzwyczajnych regulacji, rujnujących życie społeczne, religijne i gospodarcze.

 

Książka Krystiana Kratiuka pt. „Zaraza” (Wydawnictwo Esprit, 2022) to doskonałe wprowadzenie do głębszej refleksji nad tym co nam już zgotowano i nad tym, co być może nas jeszcze czeka. W powieści „Zaraza” redaktor naczelny mass mediów wydawanych przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi skupia się na ciemnych kartach Kościoła w czasie „pandemii”, ale daje też nadzieję i powiew optymizmu.

Wiemy bowiem, że dzieła Chrystusa nikt i nic nie jest w stanie zniszczyć, a zadaniem Jego uczniów jest bronić prawd wiary i tradycji Kościoła Powszechnego.

 

Tytułowa „Zaraza” to bowiem nie tylko sam wirus SarS CoV-2 i związana z nim choroba COVID-19. Krystian Kratiuk nie ukrywa, że „Zaraza” to w rzeczywistości powieść o zarazie strachu, która dopadła Polaków na początku pandemii w 2020 roku. Strach w pierwszym okresie „pandemii” być może zrozumiały, dość długo był jednak podtrzymywany, niosąc spustoszenie w wielu sferach życia.

 

Doświadczyliśmy tego szczególnie w życiu Kościoła Katolickiego, wielu z nas do dzisiaj nie zapomniało jeszcze traumy wiernych, wynikającej z strachu wielu kapłanów przed ludźmi przybywającymi do kościołów. A przecież w najtrudniejszych okresach cywilizacji chrześcijańskiej to w murach świątyń szukaliśmy wsparcia… aż do 2020 roku, gdy bramy wielu kościołów zostały zamknięte.

 

Siadając do pisania tej powieści, pragnąłem, by dała ona współczesnym katolikom nadzieję i szansę na przyjęcie do świadomości pewnej oczywistości, tak często dziś zaciemnianej – że każdy z nas ma szansę na nawrócenie i na osiągnięcie zbawienia. Na to czeka przecież cały czas nasz Zbawiciel – mówił Krystian Kratiuk, dodając nam otuchy.

 

Autor książki „Zaraza” spotka się z Państwem w warszawskim Klubie „Polonia Christiana” w czwartek 28 kwietnia 2022 r. Na spotkanie zapraszamy do Domu Literatury w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 18:00. Wstęp wolny!

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.