Kryzys cementuje małżeństwa

2011-11-22 00:00:00
Kryzys cementuje małżeństwa

Od momentu wybuchy światowego kryzysu gospodarczego liczba rozwodów w Polsce maleje. W bieżącym roku rozwodów może być nawet o jedną czwartą mniej niż pięć lat temu.


Jeszcze w 2006 roku liczba rozwodów sięgała 72 tys. W ubiegłym roku rozstało się 61,3 tys. małżeństw, a w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku rozwiodło się 48 par – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Demografowie przyczyn tego zjawiska upatrują m.in. w mało stabilnej sytuacji gospodarczej kraju, oraz w pogarszającej się sytuacji na rynku pracy.  Ludzie dużo ostrożniej podejmują decyzję o separacji czy rozstaniu – przyznaje w rozmowie z gazetą dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, autor raportu na temat rozwodów w Polsce. Życie w pojedynkę często oznacza drastyczne obniżenie standardu, zwłaszcza gdy jedno ze współmałżonków traci pracę.

Z danych gromadzonych przez kancelarie prawnicze specjalizujące się w sprawach rozwodowych wynika, że wyraźnie przybywa klientów, którzy wstrzymują się z decyzją o rozwodzie, gdy dowiadują się, jak skomplikowana jest procedura podzielania kredytu i ile rozwód będzie ich kosztował. Niemal co trzecia para, która rozważała rozwód lub separację, zrezygnowała z tego kroku właśnie ze względu na obciążenie hipoteki. Przed kryzysem chcący się rozwieść małżonkowie sprzedawali kupioną na kredyt nieruchomość i spłacali kredyt jedną wpłatą, teraz, gdy wartość nieruchomości spadła, taki manewr jest często niemożliwy.
 

Liczba rozwodów w dużej mierze uzależniona jest oczywiście od obyczajowości społecznej, ale  statystykom  czynnikiem dominującym wydaje się sytuacja ekonomiczna. Liczba rozwodów lawinowo spadła z 48 tys. w 1985 r. do 26 tys. w 1992 r. a rosnąć zaczęła rosnąć po 1993 r., gdy polskie społeczeństwo nauczyło się, jak żyć w nowych realiach, a gospodarka przyspieszyła. Kolejny okres gdy odnotowano znaczący wzrost liczby rozwodów to okres 2004-2007. Ówczesny kryzys rodziny, zwłaszcza wśród młodych małżeństw, spowodowany był głównie falą emigracji zarobkowej po otwarciu granic Unii Europejskiej. Z Polski wyjechało wówczas ponad  milion osób, w opracowaniach socjologów i mediach pojawił się termin „eurosieroty”.
 

Dziś rozwód staje się coraz mniej opłacalny i to mimo tego, że prawo sprzyja osobom samotnie wychowującym dzieci. Ustawa o świadczeniach rodzinnych z 2003 r. sprawiła, że samotne matki czy ojcowie płacą znacznie niższe podatki niż rodzice w stałych związkach.                                              

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” 

Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025