Kryzys cementuje małżeństwa

2011-11-22 00:00:00
Kryzys cementuje małżeństwa

Od momentu wybuchy światowego kryzysu gospodarczego liczba rozwodów w Polsce maleje. W bieżącym roku rozwodów może być nawet o jedną czwartą mniej niż pięć lat temu.


Jeszcze w 2006 roku liczba rozwodów sięgała 72 tys. W ubiegłym roku rozstało się 61,3 tys. małżeństw, a w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku rozwiodło się 48 par – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Demografowie przyczyn tego zjawiska upatrują m.in. w mało stabilnej sytuacji gospodarczej kraju, oraz w pogarszającej się sytuacji na rynku pracy.  Ludzie dużo ostrożniej podejmują decyzję o separacji czy rozstaniu – przyznaje w rozmowie z gazetą dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, autor raportu na temat rozwodów w Polsce. Życie w pojedynkę często oznacza drastyczne obniżenie standardu, zwłaszcza gdy jedno ze współmałżonków traci pracę.

Z danych gromadzonych przez kancelarie prawnicze specjalizujące się w sprawach rozwodowych wynika, że wyraźnie przybywa klientów, którzy wstrzymują się z decyzją o rozwodzie, gdy dowiadują się, jak skomplikowana jest procedura podzielania kredytu i ile rozwód będzie ich kosztował. Niemal co trzecia para, która rozważała rozwód lub separację, zrezygnowała z tego kroku właśnie ze względu na obciążenie hipoteki. Przed kryzysem chcący się rozwieść małżonkowie sprzedawali kupioną na kredyt nieruchomość i spłacali kredyt jedną wpłatą, teraz, gdy wartość nieruchomości spadła, taki manewr jest często niemożliwy.
 

Liczba rozwodów w dużej mierze uzależniona jest oczywiście od obyczajowości społecznej, ale  statystykom  czynnikiem dominującym wydaje się sytuacja ekonomiczna. Liczba rozwodów lawinowo spadła z 48 tys. w 1985 r. do 26 tys. w 1992 r. a rosnąć zaczęła rosnąć po 1993 r., gdy polskie społeczeństwo nauczyło się, jak żyć w nowych realiach, a gospodarka przyspieszyła. Kolejny okres gdy odnotowano znaczący wzrost liczby rozwodów to okres 2004-2007. Ówczesny kryzys rodziny, zwłaszcza wśród młodych małżeństw, spowodowany był głównie falą emigracji zarobkowej po otwarciu granic Unii Europejskiej. Z Polski wyjechało wówczas ponad  milion osób, w opracowaniach socjologów i mediach pojawił się termin „eurosieroty”.
 

Dziś rozwód staje się coraz mniej opłacalny i to mimo tego, że prawo sprzyja osobom samotnie wychowującym dzieci. Ustawa o świadczeniach rodzinnych z 2003 r. sprawiła, że samotne matki czy ojcowie płacą znacznie niższe podatki niż rodzice w stałych związkach.                                              

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” 

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.