Kryzys Europy kryzysem człowieczeństwa

2011-08-08 00:00:00
Kryzys Europy kryzysem człowieczeństwa


Podstawowy problem Europy to nie gospodarka, nawet jeśli jest ona w bardzo złym stanie, ale zapomnienie o Bogu, które przynosi samozniszczenie – stwierdził kard. Antonio Cañizares. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów był gościem letniego kursu o chrześcijaństwie i demokracji zorganizowanego przez Katolicki Uniwersytet w Walencji.

Kard. Cañizares przekonywał uczestników konferencji, że należy przezwyciężyć moralne załamanie, jakiego jesteśmy świadkami, i odbudować „społeczeństwo oparte na bezwarunkowych zasadach etycznych, które należą do istoty człowieka i prawdy o nim oraz czynią go wolnym”.

Zdaniem hiszpańskiego purpurata, najlepszą przysługą, jaką mogą uczynić chrześcijanie społeczeństwu, jest nowa ewangelizacja. Kard. Cañizares określił obecną sytuację mianem kryzysu. – Jest to kryzys nie tyle strukturalny i ekonomiczny, co kryzys człowieczeństwa, polegający na trwonieniu własnych możliwości w poszukiwaniu jedynie zysku i przyjemności za wszelką cenę, choćby za cenę cierpienia innych – mówił kard. Cañizares.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał na filozoficzne podstawy tożsamości europejskiej, do których należy godność osoby budująca kulturę prawną Starego Kontynentu. – Bez osoby ludzkiej nie ma przyszłości żadne społeczeństwo – stwierdził watykański purpurat. – A bez godności osoby nie ma perspektyw dla żadnego systemu prawnego.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nawiązał też do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Madrycie i wizyty Benedykta XVI. Stwierdził, że wydarzenie to jest znakiem nadziei dla całego świata, a zwłaszcza dla doświadczonej kryzysem Hiszpanii.

Źródło: Radio Watykańskie

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.