Kryzys powołań czy skutki niżu demograficznego?
2008-09-05 00:00:00
Znów zmniejszyła się liczba kandydatów do stanu duchownego – wynika z danych zebranych podczas spotkania księży rektorów seminariów duchownych, które zakończyło się w czwartek w Katowicach. W stosunku do ubiegłego roku do seminariów duchownych zgłosiło się o 141 kleryków mniej.
Bp Wojciech Polak, przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań przypomniał, że te informacje są dopiero wstępnym zebraniem danych – na razie tylko o liczbie zgłaszających się do seminariów duchownych – diecezjalnych i zakonnych. – Rada Duszpasterstwa Powołań na początku 2009 roku opublikuje pełną panoramę danych, w którą będą włączone także te, których teraz, na początku września, jeszcze nie znamy – tłumaczył hierarcha.
Przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań podkreślił, że kolejny spadek liczby powołań jest wyzwaniem dla Kościoła. – Przede wszystkim do tego, aby coraz bardziej ożywiać duszpasterstwo powołaniowe – mówił bp Polak. Stwierdził, że należy także szukać przyczyn, które powodują, że mniej osób włącza się w stan duchowny. Zdaniem biskupa najważniejszą z nich jest „kultura antypowołaniowa, którą młody człowiek oddycha”.
Odnosząc się do dzisiejszego spotkania Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, w którym hierarcha brał udział, bp. Polak przypomniał wnioski tego gremium. Członkowie Rady stwierdzili, że obecnie młodzi ludzie nie zawsze mają tyle siły i odwagi, aby decyzję powołania jasno podjąć i wyartykułować czy opowiedzieć się za taką drogą powołania, jaką jest życie kapłańskie czy zakonne.
Według danych z 1 września w 2008 roku na studia teologiczne do seminariów zgłosiło się 694 kleryków, to jest o 141 kleryków mniej niż w ubiegłym roku. Jako przyczynę spadku można wskazać zjawiska demograficzne. Każdego roku coraz mniej maturzystów opuszcza szkoły średnie, a więc mniej osób zgłasza się tym samym po indeksy szkół wyższych.
Wszystkich kleryków jest obecnie 4007, tj. o 353 mniej niż w ubiegłym roku.
Najliczniejsze seminaria w Polsce to Tarnów (233), Katowice (174) i Przemyśl (158). Na pierwszy rok przyjęto w Tarnowie 50 osób, w Katowicach - 39, w Krakowie - 39, w Warszawie - 30.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.