Kryzys sztuki i architektury sakralnej

2010-03-05 00:00:00
Kryzys sztuki i architektury sakralnej

25 lutego 2010 roku warszawska Krucjata - Młodzi w Życiu Publicznym przeprowadziła w lokalu przy ul. Nowogrodzkiej 44 spotkanie z dr Romanem Konikiem (Katedra Filozofii Estetyki Uniwersytetu Wrocławskiego). Tematem prelekcji był kryzys sztuki i architektury sakralnej spowodowany upadkiem sztuki współczesnej w ogóle oraz zanikiem sacrum.

Według dra Konika nie bez znaczenia jest nieokreśloność słowa „estetyka”, którego definicja została pozbawiona odniesienia do Dobra, Prawdy i Piękna, ponieważ dzisiejsza filozofia nazywa te pojęcia „opresyjnymi”.

Idealnym „artystą” współczesnym jest twórca nieskalany warsztatem, polegający jedynie na swoich odruchach pierwotnych. Sztuka może się zrodzić w umyśle każdego człowieka, jednak jej dzisiejsza intencjonalność („to, co nazwę sztuką jest sztuką”) prowadzi do zerwania więzi autora z odbiorcą.

Wystąpieniu dra Konika towarzyszyła bogata w zdjęcia prezentacja wykazująca nieczytelność nowoczesnej architektury i sztuki sakralnej, której coraz bliżej do szarej codzienności. Kościoły katolickie świata Zachodu zaczynają coraz bardziej przypominać fabryki, supermarkety czy nawet wyrzutnie rakiet (sic!) aniżeli miejsca, gdzie sprawuje się świętą Ofiarę, powtórzenie Kalwarii.

Zasmucający, choć i niekiedy wywołujący u słuchaczy salwy śmiechu, kicz religijny XXI wieku został na pokazie skonfrontowany z doskonałym projektem liturgiczno-architektonicznym, tj. gotykiem. Styl ten, według prelegenta, wprowadza jednoznaczny podział na sacrum i profanum, co zgadza się z naturalną predyspozycją człowieka do poszukiwania świata tajemnicy (misterium) różnego od świata powszedniego.

Maciej Maleszyk

Krucjata.org.pl
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.