Kryzys sztuki i architektury sakralnej

2010-03-05 00:00:00
Kryzys sztuki i architektury sakralnej

25 lutego 2010 roku warszawska Krucjata - Młodzi w Życiu Publicznym przeprowadziła w lokalu przy ul. Nowogrodzkiej 44 spotkanie z dr Romanem Konikiem (Katedra Filozofii Estetyki Uniwersytetu Wrocławskiego). Tematem prelekcji był kryzys sztuki i architektury sakralnej spowodowany upadkiem sztuki współczesnej w ogóle oraz zanikiem sacrum.

Według dra Konika nie bez znaczenia jest nieokreśloność słowa „estetyka”, którego definicja została pozbawiona odniesienia do Dobra, Prawdy i Piękna, ponieważ dzisiejsza filozofia nazywa te pojęcia „opresyjnymi”.

Idealnym „artystą” współczesnym jest twórca nieskalany warsztatem, polegający jedynie na swoich odruchach pierwotnych. Sztuka może się zrodzić w umyśle każdego człowieka, jednak jej dzisiejsza intencjonalność („to, co nazwę sztuką jest sztuką”) prowadzi do zerwania więzi autora z odbiorcą.

Wystąpieniu dra Konika towarzyszyła bogata w zdjęcia prezentacja wykazująca nieczytelność nowoczesnej architektury i sztuki sakralnej, której coraz bliżej do szarej codzienności. Kościoły katolickie świata Zachodu zaczynają coraz bardziej przypominać fabryki, supermarkety czy nawet wyrzutnie rakiet (sic!) aniżeli miejsca, gdzie sprawuje się świętą Ofiarę, powtórzenie Kalwarii.

Zasmucający, choć i niekiedy wywołujący u słuchaczy salwy śmiechu, kicz religijny XXI wieku został na pokazie skonfrontowany z doskonałym projektem liturgiczno-architektonicznym, tj. gotykiem. Styl ten, według prelegenta, wprowadza jednoznaczny podział na sacrum i profanum, co zgadza się z naturalną predyspozycją człowieka do poszukiwania świata tajemnicy (misterium) różnego od świata powszedniego.

Maciej Maleszyk

Krucjata.org.pl
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.