Kryzys żywnościowy zagraża egzystencji seminariów w krajach ubogich
2008-06-13 00:00:00
Kryzys żywnościowy na świecie poważnie zagraża egzystencji seminariów duchownych w niektórych krajach ubogiego „Południa” – poinformowało w specjalnym komunikacie międzynarodowe dzieło „Kościół w Potrzebie” („Kirche in Not”).
Organizacja twierdzi, że np. w obliczu zamknięcia stoi seminarium w Makurdi w centralnej Nigerii, gdzie do kapłaństwa przygotowuje się 500 seminarzystów. Ponieważ ceny żywności wzrosły dwukrotnie, seminarium nie jest w stanie zapewnić minimalnego chociaż zaopatrzenia dla wszystkich studentów. Wyżywienie seminarzystów stanowi główną część kosztów seminariów.
Na ten sam problem zwrócił uwagę przebywający z wizytą w Wiedniu dyrektor nigeryjskiego dzieła pomocy „Missio”, ks. Hypolite Adigwe. Poinformował on, że z powodu drastycznego wzrostu cen żywności renomowane „All Hallows Seminary” w Onitsha przygotowujące młodych kandydatów do kapłaństwa musiało ograniczyć liczbę przyjęć z 600 rocznie do tylko 150. Nigeryjski kapłan podkreślił, że kształcenie księży jest dla diecezji sprawą bardzo ważną, ale jest również wielkim problemem finansowym, którego bez pomocy zagranicznej nie da się rozwiązać.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.