Ks. Baget Bozzo: Paweł VI spowodował zamęt wokół dialogu z religiami
2008-11-26 00:00:00
Nieporozumienia wokół dialogu z innymi religiami zaczęły się od encykliki Pawła VI „Ecclesiam suam” z 1964 r. Tezę tę wysunął doradca premiera Silvio Berlusconiego ks. Gianni Baget Bozzo, komentując na łamach dziennika „La Stampa” niedawny list Benedykta XVI w tej sprawie do senatora Marcello Pery. Papież przypomniał niedawno, że dialog taki jest „niemożliwy w ścisłym tego słowa znaczeniu”.
Wprowadzone przez Pawła VI słowo dialog „doprowadziło do nieporozumienia”, sugerowało bowiem, że „da się pogodzić katolicyzm z wszystkimi kulturami” – pisze ks. Baget Bozzo. Zaznaczył, że „w ten sposób zagubiono pojęcie katolicyzmu jako doktryny i jako tożsamości kulturowej”. Włoski duchowny zwrócił uwagę, że obecny papież, jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary przeciwstawił tak rozumianemu „dialogowi” pojęcie „logos”.
Zdaniem autora artykułu takie podejście jest wyraźnie widoczne w deklaracji „Dominus Iesus” z 2000 r., którą ks. Baget Bozzo nazywa „doktrynalnym okopem w obliczu szerzącego się dialogu przy okazji Wielkiego Jubileuszu”. „Dowodzi to, że kardynał Ratzinger nie podzielał «ducha Asyżu» [z 1986] w odniesieniu do stosunków między religiami. Widowisko zarzynania koguta przez animistów podczas pierwszego spotkania już się nie powtórzyło”, zauważa kapłan.
Jego zdaniem „nie sposób dyskutować o logosie z wielkimi religiami mitycznymi: hinduizmem, buddyzmem i konfucjonizmem”. Dlatego za pontyfikatu Benedykta XVI dialog międzyreligijny stał się „przedłużeniem katolickiej dyplomacji wobec państw i instytucji wielkich religii”. Jest on „relacją między instytucjami, która ma znaczenie polityczne, a nie doktrynalne czy religijne. Jej celem zaś jest wzrost na świecie wolności, a więc faktycznie przestrzeni religijnej, jak to ma miejsce na Zachodzie. Raz jeszcze dowodzi to związku między katolicyzmem a współczesnym pojęciem wolności”, kończy swój artykuł ks. Gianni Baget Bozzo.
Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.