Ks. Baget Bozzo: Paweł VI spowodował zamęt wokół dialogu z religiami
2008-11-26 00:00:00
Nieporozumienia wokół dialogu z innymi religiami zaczęły się od encykliki Pawła VI „Ecclesiam suam” z 1964 r. Tezę tę wysunął doradca premiera Silvio Berlusconiego ks. Gianni Baget Bozzo, komentując na łamach dziennika „La Stampa” niedawny list Benedykta XVI w tej sprawie do senatora Marcello Pery. Papież przypomniał niedawno, że dialog taki jest „niemożliwy w ścisłym tego słowa znaczeniu”.
Wprowadzone przez Pawła VI słowo dialog „doprowadziło do nieporozumienia”, sugerowało bowiem, że „da się pogodzić katolicyzm z wszystkimi kulturami” – pisze ks. Baget Bozzo. Zaznaczył, że „w ten sposób zagubiono pojęcie katolicyzmu jako doktryny i jako tożsamości kulturowej”. Włoski duchowny zwrócił uwagę, że obecny papież, jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary przeciwstawił tak rozumianemu „dialogowi” pojęcie „logos”.
Zdaniem autora artykułu takie podejście jest wyraźnie widoczne w deklaracji „Dominus Iesus” z 2000 r., którą ks. Baget Bozzo nazywa „doktrynalnym okopem w obliczu szerzącego się dialogu przy okazji Wielkiego Jubileuszu”. „Dowodzi to, że kardynał Ratzinger nie podzielał «ducha Asyżu» [z 1986] w odniesieniu do stosunków między religiami. Widowisko zarzynania koguta przez animistów podczas pierwszego spotkania już się nie powtórzyło”, zauważa kapłan.
Jego zdaniem „nie sposób dyskutować o logosie z wielkimi religiami mitycznymi: hinduizmem, buddyzmem i konfucjonizmem”. Dlatego za pontyfikatu Benedykta XVI dialog międzyreligijny stał się „przedłużeniem katolickiej dyplomacji wobec państw i instytucji wielkich religii”. Jest on „relacją między instytucjami, która ma znaczenie polityczne, a nie doktrynalne czy religijne. Jej celem zaś jest wzrost na świecie wolności, a więc faktycznie przestrzeni religijnej, jak to ma miejsce na Zachodzie. Raz jeszcze dowodzi to związku między katolicyzmem a współczesnym pojęciem wolności”, kończy swój artykuł ks. Gianni Baget Bozzo.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.