Ks. Posacki: lektura sagi o Harrym Potterze może prowadzić do opętania
2008-04-01 00:00:00
Przed zgubnym wpływem dzieł o "Harrym Potterze" dla chrześcijańskiej duchowości i ludzkiej psychiki przestrzegł w sobotę znany polski egzorcysta ks. Aleksander Posacki SJ. Jego zdaniem cykl powieści Joanne Rowling zawiera wszystkie formy okultyzmu a także elementy satanistyczne, zaś lektura tych książek w ostatecznej konsekwencji może prowadzić do opętania – podaje KAI.
Krakowski jezuita przemawiał do tłumu słuchaczy, którzy wypełnili warszawską Galerię Porczyńskich, by wysłuchać wykładu pt. "Harry Potter i okultyzm". Duchowny przekonywał, że cykl słynnych powieści zawiera elementy magii, spirytyzmu i wróżbiarstwa a więc wszystkich form okultyzmu.
Słownictwem typowym dla okultyzmu i realnej magii przesycona jest cała saga o Potterze – dowodził jezuita, starając się wykazać tę tezę na przykładzie odczytanego przez siebie fragmentu dotyczącego lekcji wróżbiarstwa.
Egzorcysta przekonywał, że jednym z niebezpieczeństw cyklu o Harrym Potterze jest wyraźnie widoczna w tych książkach ideologia fatalizmu, która odbiera wolność nie tylko człowiekowi, ale i Bogu. – Co się będzie działo z tymi dziećmi – pytał jezuita wyrażając troskę o czytelników. Dodał, że "dotykamy rzeczy śmiertelnie poważnych". Ocenił także, że książka zawiera szereg elementów satanistycznych oraz, że odwołuje się do konkretnych postaci kilku angielskich satanistów.
– W magii nie ma dobra i zła, bo magia jest ponad tymi kategoriami i ponad Bogiem, a więc jest zła sama w sobie – podkreślał znany egzorcysta, sprzeciwiając się spotykanym często opiniom, że książka ukazuje walkę dobra ze złem. – Można powiedzieć, że Harry Potter nie walczy ze złem tylko jest jego częścią – dowodził ks. Posacki.
Jezuita podkreślał, że magia i okultyzm stanowią grzech bałwochwalstwa a więc "najwyższej rangi" i wystąpienie przeciwko pierwszemu przykazaniu Bożemu. –– Dlaczego nie mówią o tym głośno księża i biskupi? – pytał ks. Posacki. Jego zdaniem "nie doceniamy znaczenia magii jako grzechu oraz jego skutków".
Krakowski duchowny wystąpił w ramach trwającego przez całą sobotę cyklu wykładów "Magia - cała prawda". Prelekcje o magii, zniewoleniach oraz pracy egzorcystów spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem słuchaczy, którzy do ostatniego miejsca wypełnili przestronną Galerię Porczyńskich przy stołecznym Placu Bankowym.
Inicjatywa towarzyszyła trwającym do niedzieli w Warszawie XIV Targom Wydawców Katolickich.
Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.