Książę Luksemburga odmówił podpisania ustawy legalizującej eutanazję

2008-12-03 00:00:00

Po raz pierwszy w dziejach Luksemburga doszło do kryzysu konstytucyjnego. Tamtejszy władca, JKW Henryk książę de Burbon odmówił podpisania sprzecznej ze swym sumieniem ustawy legalizującej eutanazję. W lutym bieżącego roku tamtejszy parlament przyjął ustawę zezwalającą, aby chory mógł zażądać położenia kresu swemu życiu.

Przed uchwaleniem ustawy przez parlament miejscowy Kościół podjął starania, aby właściwie poinformować społeczeństwo o konsekwencjach przyjęcia takiej decyzji. Zaapelował jednocześnie o otoczenie lepszą opiekę paliatywną pacjentów w stanie terminalnym i wezwał polityków katolickich do głosowania zgodnie z nauką chrześcijańską.

Premier, Jean-Claude Juncker proponuje wprowadzenie poprawki, na mocy której parlament mógłby przegłosować weto księcia większością 2/3 głosów. W podobnej sytuacji, przed osiemnastu laty uwielbiany przez Belgów JKW Baldwin I odmówił podpisania ustawy depenalizującej aborcję. Belgijski parlament orzekł w związku z tym, iż monarcha jest czasowo niezdolny do sprawowania władzy. JKW Henryk książę de Burbon ma 53 lata i jest ojcem pięciorga dzieci. Po raz pierwszy zawetował ustawę przegłosowaną przez parlament. Jest władcą Luksemburga od ośmiu lat.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.