Książę Luksemburga odmówił podpisania ustawy legalizującej eutanazję
2008-12-03 00:00:00
Po raz pierwszy w dziejach Luksemburga doszło do kryzysu konstytucyjnego. Tamtejszy władca, JKW Henryk książę de Burbon odmówił podpisania sprzecznej ze swym sumieniem ustawy legalizującej eutanazję. W lutym bieżącego roku tamtejszy parlament przyjął ustawę zezwalającą, aby chory mógł zażądać położenia kresu swemu życiu.
Przed uchwaleniem ustawy przez parlament miejscowy Kościół podjął starania, aby właściwie poinformować społeczeństwo o konsekwencjach przyjęcia takiej decyzji. Zaapelował jednocześnie o otoczenie lepszą opiekę paliatywną pacjentów w stanie terminalnym i wezwał polityków katolickich do głosowania zgodnie z nauką chrześcijańską.
Premier, Jean-Claude Juncker proponuje wprowadzenie poprawki, na mocy której parlament mógłby przegłosować weto księcia większością 2/3 głosów. W podobnej sytuacji, przed osiemnastu laty uwielbiany przez Belgów JKW Baldwin I odmówił podpisania ustawy depenalizującej aborcję. Belgijski parlament orzekł w związku z tym, iż monarcha jest czasowo niezdolny do sprawowania władzy. JKW Henryk książę de Burbon ma 53 lata i jest ojcem pięciorga dzieci. Po raz pierwszy zawetował ustawę przegłosowaną przez parlament. Jest władcą Luksemburga od ośmiu lat.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.