Księża w Barcelonie protestują przeciwko tolerowaniu przez kurię aborcji w szpitalach z nią związanych

2011-06-01 00:00:00
Księża w Barcelonie protestują przeciwko tolerowaniu przez kurię aborcji w szpitalach z nią związanych


Katoliccy księża wsparli obrońców życia i wraz z nimi prowadzą protest przeciwko utrzymywaniu przez archidiecezję w Barcelonie związków ze szpitalami dokonującymi aborcji. Ks. Custodio Ballester i inni kapłani z archidiecezji przyłączyli się do protestu organizacji Krzyż św. Andrzeja i Prawo do Życia, której członkowie zgromadzili się 25 maja przed budynkiem szpitala San Pablo w Barcelonie.

Organizatorzy protestu zapowiedzieli, że nadal będą się spotykać w 25. dniu każdego miesiąca i występować przeciwko kontynuacji współpracy archidiecezji z placówkami aborcyjnymi, dopóki związki te nie zostaną zerwane.

Ks. Ballester oskarżył kurię o „tchórzostwo”. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że arcybiskupstwo w Barcelonie nie reaguje także na wezwania Watykanu, by zakończyć współpracę z placówkami aborcyjnymi.

Kościół jest wolny.  Kościół katolicki może zmienić obecny zarząd szpitala San Pablo w Barcelonie – mówił oburzony ks. Ballester. Przypomniał, że biskupi nie muszą sie obawiać władz. Sami mogą zmienić zarządy, od których mają prawo domagać się szacunku dla życia dzieci poczętych.  

Ks. Ballester 18 maja zwrócił się do kardynała Luisa Martíneza Sistacha z prośbą, aby "publicznie wypowiedział się w sprawie i położył kres tej skandalicznej sytuacji (…) w szpitalach Santa Creu i Sant Pau w Barcelonie, a także kilku innych”.

We wrześniu 2010 r. gazeta „ABC” donosiła o przeprowadzaniu aborcji na życzenie w szpitalach należących do Kościoła katolickiego. Początkowo przedstawiciele  archidiecezji twierdzili, że aborcja była wynikiem zastosowania innych procedur medycznych. Ujawnione dowody pokazują jednak, że była dobrowolna. Archidiecezja nie ustosunkowało się do tych doniesień.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.