Kuba - eskalacja represji wobec katolików

2012-02-21 00:00:00
Kuba - eskalacja represji wobec katolików

Mimo zbliżającej się pielgrzymki papieża. kubańskie władze coraz częściej uciekają się do metod opresyjnych. Tym razem na celowniku reżimu Castro znalazły się „kobiety w bieli”. Uczestnictwo w konspiracyjnych  Mszach Świętych daje im jednak siłę by przetrwać.

„Kobiety w bieli“ to grupa matek i żon aresztowanych opozycjonistów kubańskich. Od lat w białych strojach prowadzą marsze protestu na Kubie. Pragną w ten sposób zwrócić uwagę na los przebywających w więzieniach członków ich rodzin. Jest to zarazem forma ich walki o prawa człowieka. Są one laureatkami Nagrody Sacharowa z 2005 roku.
 
O ich działalności informuje, nadające z Miami, opozycyjne „Radio Marti". W rozmowie z rozgłośnią  jedna z „kobiet w bieli“, Tania Montoya, powiedziała, że kobiety o świcie wyszły z domu i udały się pieszo z Santiago de Cuba do maryjnego sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia do Cobre, Benedykt XVI odwiedzi to sanktuarium 27 marca. Wtedy siły bezpieczeństwa otoczyły domy i mieszkania innych „kobiet w bieli“, w związku z czym nie mogły one uczestniczyć w Mszy św. Radiostacja informuje, że mimo tych trudności, wiernym udaje się przechytrzyć funkcjonariuszy systemu i uczestniczyć w Liturgii, z której czerpią siłę do dalszego zmagania się z kubańską rzeczywistością. Władze Kuby permanentnie odmawiają też kontaktu wiernym z biskupem Emilio Aranguren, ordynariuszem Holguin.
 
Sprawą zajęło się  Międzynarodowe Towarzystwo ds. Praw Człowieka we Frankfurcie nad Menem. Określiło ono zachowanie władz kubańskich jako „oznakę słabości i nerwowości reżimu kubańskiego przed wizytą Benedykta XVI“.

 
Źródło: KAI
luk
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!