Kuba - eskalacja represji wobec katolików

2012-02-21 00:00:00
Kuba - eskalacja represji wobec katolików

Mimo zbliżającej się pielgrzymki papieża. kubańskie władze coraz częściej uciekają się do metod opresyjnych. Tym razem na celowniku reżimu Castro znalazły się „kobiety w bieli”. Uczestnictwo w konspiracyjnych  Mszach Świętych daje im jednak siłę by przetrwać.

„Kobiety w bieli“ to grupa matek i żon aresztowanych opozycjonistów kubańskich. Od lat w białych strojach prowadzą marsze protestu na Kubie. Pragną w ten sposób zwrócić uwagę na los przebywających w więzieniach członków ich rodzin. Jest to zarazem forma ich walki o prawa człowieka. Są one laureatkami Nagrody Sacharowa z 2005 roku.
 
O ich działalności informuje, nadające z Miami, opozycyjne „Radio Marti". W rozmowie z rozgłośnią  jedna z „kobiet w bieli“, Tania Montoya, powiedziała, że kobiety o świcie wyszły z domu i udały się pieszo z Santiago de Cuba do maryjnego sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia do Cobre, Benedykt XVI odwiedzi to sanktuarium 27 marca. Wtedy siły bezpieczeństwa otoczyły domy i mieszkania innych „kobiet w bieli“, w związku z czym nie mogły one uczestniczyć w Mszy św. Radiostacja informuje, że mimo tych trudności, wiernym udaje się przechytrzyć funkcjonariuszy systemu i uczestniczyć w Liturgii, z której czerpią siłę do dalszego zmagania się z kubańską rzeczywistością. Władze Kuby permanentnie odmawiają też kontaktu wiernym z biskupem Emilio Aranguren, ordynariuszem Holguin.
 
Sprawą zajęło się  Międzynarodowe Towarzystwo ds. Praw Człowieka we Frankfurcie nad Menem. Określiło ono zachowanie władz kubańskich jako „oznakę słabości i nerwowości reżimu kubańskiego przed wizytą Benedykta XVI“.

 
Źródło: KAI
luk
 
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.