Kuba: Benedykt XVI umocni wiarę

2012-02-28 00:00:00
Kuba: Benedykt XVI umocni wiarę

Prałat José Félix Pérez Riera, sekretarz pomocniczy Konferencji Katolickich Biskupów Kuby wyraził nadzieję, że w czasie pielgrzymki na Kubę Benedykt XVI umocni wiarę chrześcijan. W wywiadzie dla organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie duchowny wyjaśnił, że papież tchnie także "ducha miłosierdzia, rozumianego jako cnota teologiczna, która może przyczynić się do pokoju i pojednania miedzy Kubańczykami". Ojciec Święty odwiedzi tę karaibską wyspę w dniach 26-28 marca br.

Ks. Pérez zauważył, że kraj bardzo się zmienił w minionych latach, ma też nowego prezydenta. Nadal jednak jego mieszkańców dotykają "braki gospodarcze i kryzys wartości". Choć "w ostatnich latach Kościół przyczynił się do poprawy zachowań etycznych Kubańczyków", to jednak wciąż ateizm i materializm wywierają negatywny wpływ na społeczeństwo.

Za "nie do przyjęcia" sekretarz pomocniczy episkopatu uważa ciążące wciąż na Kubie embargo gospodarcze, co Kościół nieustannie powtarza za Janem Pawłem II. Odnosząc się do jego wezwania, by Kuba otworzyła się na świat, przyznał, że tak się stało, ale w stopniu niewystarczającym, nie tyle w stosunku do świata, co do własnego narodu. Wyraził też nadzieję, że podróż Benedykta XVI stanie się okazją do poprawy relacji między władzami Kuby a pasterzami lokalnego Kościoła. Pytany o prawdopodobieństwo spotkania Ojca Świętego z Fidelem Castro, ks. Pérez wskazał, że nie ma go w programie. Jednak zaplanowane jest spotkanie papieża "z rodziną prezydenta w Pałacu Rewolucji" w Hawanie.

Źródło: KAI
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.