Na Kubie otwarto w środę pierwsze od ponad pół wieku nowe seminarium duchowne. Zespół seminaryjny zajmujący 22-hektarowy teren pod Hawaną jest największą kościelną budowlą wzniesioną na wyspie od czasu rewolucji Fidela Castro – informuje Radio Watykańskie. Nowe seminarium śś. Karola i Ambrożego zacznie działać w przyszłym roku.
Rozgłośnia przypomina, że w 1966 r. komunistyczne władze odebrały stołecznej diecezji gmach seminarium, przeznaczając go najpierw na koszary, a później na akademię milicyjną. Klerycy musieli przenieść się do XVIII-wiecznego budynku na hawańskim Starym Mieście, który okazał się niewystarczający na ich potrzeby.
Starania o budowę nowego gmachu seminarium kubański Kościół podejmował już od czasu pamiętnej wizyty papieskiej na wyspie przed 12 laty. Jan Paweł II poświęcił wówczas kamień węgielny, który można było położyć dopiero po siedmiu latach, a prace budowlane rozpoczęto rok później.
Na Kubie są obecnie tylko dwa seminaria duchowne: w diecezjach Hawany i Santiago de Cuba.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!