Kuba i Meksyk: w oczekiwaniu na wizytę Papieża

2012-02-24 00:00:00
Kuba i Meksyk: w oczekiwaniu na wizytę Papieża

Za miesiąc (23-28 marca) Ojciec Święty Benedykt XVI wyruszy w podróż do Ameryki Łacińskiej. Rozpocznie się ona trzydniową wizytą w Meksyku. – Nasz kraj oczekuje, by Papież mówił mu o Bogu – powiedział na spotkaniu z księżmi stołecznej archidiecezji abp Christophe Pierre, nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Pierre zachęcił ich, by na przyjęcie Ojca Świętego przygotowali się sami i równocześnie dali w tym celu wiernym odpowiednią informację i formację. Podkreślił oddźwięk społeczny, z jakim spotyka się Benedykt XVI, jako pasterz Kościoła i myśliciel, zwłaszcza w naszych czasach, nacechowanych sekularyzmem.

Na przyjazd papieża przygotowują się także Kubańczycy. Benedykt XVI przebywał będzie w ich kraju od 26 do 28 marca. – Oczekiwania przed papieską wizytą na wyspie są ogromne – stwierdził abp Bruno Musarò w wywiadzie dla włoskiej agencji kościelnej SIR. Nuncjusz apostolski w tym kraju podkreśla, że kubański Kościół „od dawna już podjął przygotowania do przyjęcie Ojca Świętego”. – Wszyscy katolicy mieli nadzieję na jego przybycie i gorąco się o to modlili – powiedział abp Musarò. 

Radość ze zbliżającej się podróży apostolskiej Benedykta XVI na Kubę wyraża także przewodniczący konferencji episkopatu tego kraju, abp Dionisio García Ibáñez. Hierarcha wezwał wierzących do modlitwy o to, by „papież poruszył serca całego narodu kubańskiego” i by „wzrosła nasza wiara”.

W rozmowie z latynoamerykańską agencją prasową ACI arcybiskup Santiago de Cuba podkreślił, że obecnie Kościół na Kubie przeżywa rok bardzo intensywny duszpastersko. Wyjaśnia jaka jest rola wikariusza Chrystusa w Kościele, kim jest Benedykt XVI, czym jest Kościół i jaka jest jego misja i przesłanie dla świata.

Przewodniczący episkopatu ujawnił też kilka szczegółów związanych z pobytem papieża w Santiago de Cuba. Na tamtejszym lotnisku czworo dzieci wręczy Benedyktowi XVI kwiaty na znak radości narodu kubańskiego z powodu jego przyjazdu. W papamobile Ojciec Święty przejedzie następnie do siedziby arcybiskupa.

Z kolei podczas Mszy św., jaką papież odprawi na Placu Antonio Maceo z okazji 400. rocznicy znalezienia obrazu Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre, zaśpiewa chór złożony ze 150 osób. Na początku liturgii zostanie odśpiewany specjalny hymn, który powstał w związku z wizytą Benedykta XVI. Jego słowa mówią o Ojcu Świętym jako pielgrzymie miłosierdzia.

Abp García zapowiedział, że wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia zostanie przewieziony z El Cobre na Mszę św. w Santiago de Cuba, gdyż w sanktuarium nie ma wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić wiernych, którzy chcieliby uczestniczyć w papieskiej liturgii.

– Benedykta XVI przyjmiemy z szacunkiem i uznaniem. Bardzo tego pragniemy, zarówno rząd, jak mieszkańcy Kuby, i to nie tylko katolicy – zaznacza Eduardo Delgado Bermúdez. Kubański ambasador przy Watykanie zapytany, czy Ojciec Święty spotka się z Fidelem Castro, powiedział, że na razie się tego nie planuje, choć nie wykluczył możliwości, podkreślając dobry stan zdrowia wodza rewolucji kubańskiej. Natomiast jego brat Raul Castro, obecny prezydent, podczas trzydniowej wizyty Papieża spotka się z nim trzykrotnie.

Źródło: Radio Watykańskie, KAI
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...