Kuba i Meksyk: w oczekiwaniu na wizytę Papieża
2012-02-24 00:00:00

Za miesiąc (23-28 marca) Ojciec Święty Benedykt XVI wyruszy w podróż do Ameryki Łacińskiej. Rozpocznie się ona trzydniową wizytą w Meksyku. – Nasz kraj oczekuje, by Papież mówił mu o Bogu – powiedział na spotkaniu z księżmi stołecznej archidiecezji abp Christophe Pierre, nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Pierre zachęcił ich, by na przyjęcie Ojca Świętego przygotowali się sami i równocześnie dali w tym celu wiernym odpowiednią informację i formację. Podkreślił oddźwięk społeczny, z jakim spotyka się Benedykt XVI, jako pasterz Kościoła i myśliciel, zwłaszcza w naszych czasach, nacechowanych sekularyzmem.
Na przyjazd papieża przygotowują się także Kubańczycy. Benedykt XVI przebywał będzie w ich kraju od 26 do 28 marca. – Oczekiwania przed papieską wizytą na wyspie są ogromne – stwierdził abp Bruno Musarò w wywiadzie dla włoskiej agencji kościelnej SIR. Nuncjusz apostolski w tym kraju podkreśla, że kubański Kościół „od dawna już podjął przygotowania do przyjęcie Ojca Świętego”. – Wszyscy katolicy mieli nadzieję na jego przybycie i gorąco się o to modlili – powiedział abp Musarò.
Radość ze zbliżającej się podróży apostolskiej Benedykta XVI na Kubę wyraża także przewodniczący konferencji episkopatu tego kraju, abp Dionisio García Ibáñez. Hierarcha wezwał wierzących do modlitwy o to, by „papież poruszył serca całego narodu kubańskiego” i by „wzrosła nasza wiara”.
W rozmowie z latynoamerykańską agencją prasową ACI arcybiskup Santiago de Cuba podkreślił, że obecnie Kościół na Kubie przeżywa rok bardzo intensywny duszpastersko. Wyjaśnia jaka jest rola wikariusza Chrystusa w Kościele, kim jest Benedykt XVI, czym jest Kościół i jaka jest jego misja i przesłanie dla świata.
Przewodniczący episkopatu ujawnił też kilka szczegółów związanych z pobytem papieża w Santiago de Cuba. Na tamtejszym lotnisku czworo dzieci wręczy Benedyktowi XVI kwiaty na znak radości narodu kubańskiego z powodu jego przyjazdu. W papamobile Ojciec Święty przejedzie następnie do siedziby arcybiskupa.
Z kolei podczas Mszy św., jaką papież odprawi na Placu Antonio Maceo z okazji 400. rocznicy znalezienia obrazu Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre, zaśpiewa chór złożony ze 150 osób. Na początku liturgii zostanie odśpiewany specjalny hymn, który powstał w związku z wizytą Benedykta XVI. Jego słowa mówią o Ojcu Świętym jako pielgrzymie miłosierdzia.
Abp García zapowiedział, że wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia zostanie przewieziony z El Cobre na Mszę św. w Santiago de Cuba, gdyż w sanktuarium nie ma wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić wiernych, którzy chcieliby uczestniczyć w papieskiej liturgii.
– Benedykta XVI przyjmiemy z szacunkiem i uznaniem. Bardzo tego pragniemy, zarówno rząd, jak mieszkańcy Kuby, i to nie tylko katolicy – zaznacza Eduardo Delgado Bermúdez. Kubański ambasador przy Watykanie zapytany, czy Ojciec Święty spotka się z Fidelem Castro, powiedział, że na razie się tego nie planuje, choć nie wykluczył możliwości, podkreślając dobry stan zdrowia wodza rewolucji kubańskiej. Natomiast jego brat Raul Castro, obecny prezydent, podczas trzydniowej wizyty Papieża spotka się z nim trzykrotnie.
Źródło: Radio Watykańskie, KAI
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.