Kwaśniewski - między Millerem a Palikotem

2012-01-02 00:00:00
Kwaśniewski - między Millerem a Palikotem

Aleksander Kwaśniewski ogłosił niedawno, że stanie się kimś w rodzaju patrona wspólnych obchodów 1 Maja, które miałyby zorganizować Ruch Palikota i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Do tej pory ugrupowania te zacięcie walczyły o tzw. lewicowy elektorat. Można nawet powiedzieć, że Janusz Palikot jest pierwszym politykiem, któremu udało się zepchnąć obóz postkomunistyczny do narożnika politycznego. Wielu sądzi nawet, że dni SLD są policzone, nie ma wszak w tym ugrupowaniu ani ludzi ideowych, ani takich, którzy byliby w stanie zaproponować atrakcyjny program wyborczy. Jedynym ratunkiem, w przekonaniu działaczy eseldowskich, jest osoba Leszka Millera. To on, mimo wcześniejszej marginalizacji w partii, został najpierw szefem klubu SLD, a później przewodniczącym partii. Miller to niewątpliwie sprawny gracz, który przed laty dominował w tym obszarze sceny politycznej i skutecznie rywalizował z Aleksandrem Kwaśniewskim w walce o przywództwo na lewicy. Jednakże wielu wątpi, czy w sytuacji obecnego kryzysu będzie on w stanie wyprowadzić postkomunistów na szerokie wody polityczne.

(...)

Być może próba konsolidacji obozu lewicy w Polsce ma służyć ważnym celom, które stawiają przed Palikotem i przed Kwaśniewskim kręgi międzynarodowe. Te cele łatwo wychwycić z kontekstu ich działań. Chodzi o rewolucję kulturowo-moralną w bodaj ostatnim europejskim katolickim kraju, jakim jest Polska i wsparcie dla budowy Stanów Zjednoczonych Europy.

Patrząc zatem na problem z szerszej, ogólnopolskiej perspektywy, widzimy, jak bardzo głęboki rysuje się podział w polskim społeczeństwie. Z jednej strony mamy coraz liczniejsze prawicowe marsze niepodległości organizowane chociażby na 11 listopada, z drugiej - będziemy mieli do czynienia, przy wielkim propagandowym huku, z organizacją skandalizujących marszów Ruchu Palikota i SLD. Musimy pamiętać, że napięcia, jakie rodzą się na tej linii w społeczeństwie, są związane ze skrajnymi przeciwieństwami ideowymi w kraju. Po prostu stoimy u progu wojny kulturowej, którą kraje zachodnioeuropejskie przeszły kilkadziesiąt lat temu. Kryzys moralny, jaki je obecnie trapi, jest skutkiem triumfu nowej lewicy niosącej sztandary neomarksistowskiej rewolucji kulturalnej. Polska wbrew pesymizmowi wielu nie jest skazana na klęskę w tych kulturowych szrankach. Istnieje jednakże pewien warunek: całkowita mobilizacja środowisk katolickich przy głębokim zrozumieniu zjawisk, które następują. Jeśli porównamy tę konfrontację do swoistej wojny (wprawdzie w kulturze, ale jednak wojny), to nie ma tu miejsca na obojętność lub tak częste lekkomyślne banalizowanie zagrożeń. Symbolika zachowań, jaką się posługuje np. "Nergal", powinna wszystkim dać wiele do myślenia.


Tekst jest fragmentem artykułu. Pełna wersja dostępna na stronie: NaszDziennik.pl
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.