Lambeth: kwestia homoseksualizmu wywołuje najwięcej kontrowersji

2008-08-01 00:00:00

Uczestnikom kończącej się 4 sierpnia w Londynie Konferencji Lambeth nie udało się przezwyciężyć podziałów. W nadziei na zażegnanie zupełnej schizmy we Wspólnocie Anglikańskiej jej prymas poparł propozycję utworzenia Forum Duszpasterskiego, zaproponowanego przez Grupę Kontynuacji Raportu z Windsor. Mają w nim być reprezentowane – pod przewodnictwem „arcybiskupa” Canterbury – wszystkie Wspólnoty anglikańskie. Będzie ono dążyć do pojednania w kontrowersyjnych kwestiach dzielących tę Wspólnotę, starając się wyegzekwować wzajemne uznanie jej poszczególnych prowincji.

Moralna ocena homoseksualizmu z teologiczno-duszpasterskimi konsekwencjami to problem najbardziej dyskutowany na konferencji w Lambeth – powiedział Radiu Watykańskiemu Andrea Galli. – Wiele mówiono i w tych dniach będzie się mówić jeszcze więcej o homoseksualizmie. Jest to gorąca kwestia, która wywołała ostre starcie, bardziej, aniżeli temat święceń biskupich dla kobiet – dodał wysłannik włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire”.

Obserwujący przebieg obrad Galli zauważył, że na Konferencji Lambeth obecnych jest wiele kobiet-„biskupów”, jak też kobiet-pastorek. Jest to zatem w wielu wspólnotach anglikańskich konkretna rzeczywistość. – Nawet w episkopacie afrykańskim, bardziej nieustępliwym w sprawie homoseksualizmu, wielu na kwestię „biskupstwa” kobiet jest zasadniczo otwartych. Sprawą najbardziej kontrowersyjną pozostaje zatem homoseksualizm – powiedział włoski dziennikarz. Jego zdaniem problem ten to tylko «czubek góry lodowej». – Ta bowiem część uczestników konferencji, która kontestuje aktualne stanowisko arcybiskupa Canterbury i Wspólnoty Anglikańskiej, napiętnuje o wiele szerszą deprawację teologii i duszpasterstwa, znacznie wykraczającą poza temat homoseksualizmu – dodał Andrea Galli.

Źródło: Radio Watykańskie
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.