Uczestnikom kończącej się 4 sierpnia w Londynie Konferencji Lambeth nie udało się przezwyciężyć podziałów. W nadziei na zażegnanie zupełnej schizmy we Wspólnocie Anglikańskiej jej prymas poparł propozycję utworzenia Forum Duszpasterskiego, zaproponowanego przez Grupę Kontynuacji Raportu z Windsor. Mają w nim być reprezentowane – pod przewodnictwem „arcybiskupa” Canterbury – wszystkie Wspólnoty anglikańskie. Będzie ono dążyć do pojednania w kontrowersyjnych kwestiach dzielących tę Wspólnotę, starając się wyegzekwować wzajemne uznanie jej poszczególnych prowincji.
Moralna ocena homoseksualizmu z teologiczno-duszpasterskimi konsekwencjami to problem najbardziej dyskutowany na konferencji w Lambeth – powiedział Radiu Watykańskiemu Andrea Galli. – Wiele mówiono i w tych dniach będzie się mówić jeszcze więcej o homoseksualizmie. Jest to gorąca kwestia, która wywołała ostre starcie, bardziej, aniżeli temat święceń biskupich dla kobiet – dodał wysłannik włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire”.
Obserwujący przebieg obrad Galli zauważył, że na Konferencji Lambeth obecnych jest wiele kobiet-„biskupów”, jak też kobiet-pastorek. Jest to zatem w wielu wspólnotach anglikańskich konkretna rzeczywistość. – Nawet w episkopacie afrykańskim, bardziej nieustępliwym w sprawie homoseksualizmu, wielu na kwestię „biskupstwa” kobiet jest zasadniczo otwartych. Sprawą najbardziej kontrowersyjną pozostaje zatem homoseksualizm – powiedział włoski dziennikarz. Jego zdaniem problem ten to tylko «czubek góry lodowej». – Ta bowiem część uczestników konferencji, która kontestuje aktualne stanowisko arcybiskupa Canterbury i Wspólnoty Anglikańskiej, napiętnuje o wiele szerszą deprawację teologii i duszpasterstwa, znacznie wykraczającą poza temat homoseksualizmu – dodał Andrea Galli.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.