Laos: prześladowania chrześcijan

2012-03-22 00:00:00
Laos: prześladowania chrześcijan


Komunistyczna władza w Laosie kontynuuje kampanię prześladowań przeciw społeczności protestantów, którzy są uważani za "część konspiracji Stanów Zjednoczonych Ameryki". W przeszłości chrześcijanie byli więzieni, szantażowani i zastraszani. Miało ich to zmusić do odstąpienia od wiary.

Chrześcijanie byli wypędzani, odmawiano im prawa do nauki i opieki medycznej. Wiele nawróceń zarejestrowanych w ostatnim czasie, szczególnie wśród mniejszości etnicznych, popchnęło przywódców partii do zaostrzenia represji i tylko w ciągu ostatnich trzech tygodni doszło do dwóch różnych spraw przeciwko nowo nawróconym mieszkańcom wsi w prowincji Luang Namtha oraz 10 rodzinom z Luang Prabang.

Pierwsza historia dotyczy Khamla, jedynego chrześcijanina w wiosce w okręgu Viengphuka, w prowincji Luang Namtha. Mężczyzna nawrócił się po tym jak został uzdrowiony z długiej choroby dzięki codziennej żarliwej modlitwie przyjaciela z sąsiedniego okręgu. Władze nakazywały mu wielokrotnie porzucenie chrześcijaństwa. Kiedy odrzucił wezwanie do konwersji, oficerowie postawili go przed wyborem: opuszczenie domu i wioski lub porzucenie wiary. Obecnie nie ma żadnych informacji o jego losie z powodu ostrej cenzury w tej sprawie.

Druga historia miała miejsce w prowincji Luang Prabang. 10 rodzin chrześcijańskich liczących w sumie 65 wiernych otrzymało od oficjalnych władz wioski nakaz deportacji. 8 z tych rodzin nawróciło się zaledwie 3 miesiące temu, ale bez "zgody" oficera do spraw religii tego regionu, który uruchomił ostrą kampanię prześladowań.

W Laosie, kraju rządzonym przez komunistyczny reżim, większość 6-milionowej populacji stanowią buddyści (67%). Chrześcijanie to około 2% mieszkańców, z których 0,7% to katolicy. Najczęściej sprawy prześladowań dotyczą społeczności protestantów. W ostatnim czasie agencja Asia News udokumentowała sprawy chłopów pozbawionych jedzenia z powodu wiary oraz pastorów aresztowanych przez władze.

Źródło: pkwp.org

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.