Lewicowi naukowcy są przerażeni poglądami kanadyjskiej młodzieży

2011-09-28 00:00:00
Lewicowi naukowcy są przerażeni poglądami kanadyjskiej młodzieży


Młodzi Kanadyjczycy wydają się podzielać poglądy swoich dziadków odnośnie ról płciowych. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez agencję International Plan, prawie połowa młodzieży uważa, że mężczyźni powinni przede wszystkim zarabiać na utrzymanie domu, a jedna trzecia sądzi, że kobiety powinny w pierwszej kolejności troszczyć się o dom i przygotowywać posiłki. Naukowcy są przerażeni tym, co myśli młodzież kanadyjska.

Z raportu International Plan wynika, że 31 proc. kanadyjskich chłopców w wieku od 12 do 17 lat jest przekonanych, że najważniejszą rolą kobiety jest troska o dom i przygotowywanie posiłków. Dla porównania podobnie myśli tylko 15 proc. młodych Brytyjczyków i aż 73 proc. hindusów oraz 68 proc. młodzieży z Rwandy.

Prawie połowa (48 procent) kanadyjskiej młodzieży stwierdziła, że mężczyźni powinni być odpowiedzialni za utrzymanie domu i rodziny. Podobnie myślało 43 proc. dorosłych Kanadyjczyków. Blisko połowa młodych ludzi przyznała, że męskość jest bardzo trudna. Często kojarzyła się ona z koniecznością podejmowania ryzyka i „twardością”.

Tymi wynikami są wstrząśnięci lewicowi badacze. Rosemarrry McCarney mówiła na konferencji prasowej: – Wyniki są zaskakujące. Wydaje ci się, że jest rok 2011 tymczasem nośność niektórych z tych tradycyjnych pojęć jest nie tylko zaskakująca, ale myślę, że powinna nawet być niepokojąca dla nas wszystkich.

McCarney zaniepokoiła się szczególnie odpowiedziami dotyczącymi pojmowania męskości. Jej zdaniem, pojmowanie męskości jako „bycie twardym” często prowadzi do zachowań dewiacyjnych, tj. do przemocy i zastraszania.

Joan Simalchik, profesor gender studies na Uniwersytecie w Toronto również nie kryła zaskoczenia z powodu wyników. – To nie jest to, co widzimy na uniwersytetach, i nie całkiem to, co widzimy w realnym świecie – stwierdziła. Simalchik była zdumiona tym, że tak wielu Kanadyjczyków posiada takie „staromodne” poglądy na temat płci.

Badacze przekonywali, że zmniejszenie częstości występowania stereotypów płciowych jest dobre zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Sugerowali, że ojcowie, którzy są związani ze swoimi dziećmi przyczyniają się do tego, że te dzieci są mniej podatne na depresję, myśli samobójcze lub przemoc.

Badanie przeprowadzono w postaci ankiety internetowej na grupie tysiąca młodzieży i tysiąca osób dorosłych. Margines błędu wynosi 3 proc.

Źródło: „The National Post”, AS

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.