Lewicowi naukowcy są przerażeni poglądami kanadyjskiej młodzieży

2011-09-28 00:00:00
Lewicowi naukowcy są przerażeni poglądami kanadyjskiej młodzieży


Młodzi Kanadyjczycy wydają się podzielać poglądy swoich dziadków odnośnie ról płciowych. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez agencję International Plan, prawie połowa młodzieży uważa, że mężczyźni powinni przede wszystkim zarabiać na utrzymanie domu, a jedna trzecia sądzi, że kobiety powinny w pierwszej kolejności troszczyć się o dom i przygotowywać posiłki. Naukowcy są przerażeni tym, co myśli młodzież kanadyjska.

Z raportu International Plan wynika, że 31 proc. kanadyjskich chłopców w wieku od 12 do 17 lat jest przekonanych, że najważniejszą rolą kobiety jest troska o dom i przygotowywanie posiłków. Dla porównania podobnie myśli tylko 15 proc. młodych Brytyjczyków i aż 73 proc. hindusów oraz 68 proc. młodzieży z Rwandy.

Prawie połowa (48 procent) kanadyjskiej młodzieży stwierdziła, że mężczyźni powinni być odpowiedzialni za utrzymanie domu i rodziny. Podobnie myślało 43 proc. dorosłych Kanadyjczyków. Blisko połowa młodych ludzi przyznała, że męskość jest bardzo trudna. Często kojarzyła się ona z koniecznością podejmowania ryzyka i „twardością”.

Tymi wynikami są wstrząśnięci lewicowi badacze. Rosemarrry McCarney mówiła na konferencji prasowej: – Wyniki są zaskakujące. Wydaje ci się, że jest rok 2011 tymczasem nośność niektórych z tych tradycyjnych pojęć jest nie tylko zaskakująca, ale myślę, że powinna nawet być niepokojąca dla nas wszystkich.

McCarney zaniepokoiła się szczególnie odpowiedziami dotyczącymi pojmowania męskości. Jej zdaniem, pojmowanie męskości jako „bycie twardym” często prowadzi do zachowań dewiacyjnych, tj. do przemocy i zastraszania.

Joan Simalchik, profesor gender studies na Uniwersytecie w Toronto również nie kryła zaskoczenia z powodu wyników. – To nie jest to, co widzimy na uniwersytetach, i nie całkiem to, co widzimy w realnym świecie – stwierdziła. Simalchik była zdumiona tym, że tak wielu Kanadyjczyków posiada takie „staromodne” poglądy na temat płci.

Badacze przekonywali, że zmniejszenie częstości występowania stereotypów płciowych jest dobre zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Sugerowali, że ojcowie, którzy są związani ze swoimi dziećmi przyczyniają się do tego, że te dzieci są mniej podatne na depresję, myśli samobójcze lub przemoc.

Badanie przeprowadzono w postaci ankiety internetowej na grupie tysiąca młodzieży i tysiąca osób dorosłych. Margines błędu wynosi 3 proc.

Źródło: „The National Post”, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.