Liban: zakończenie obrad patriarchów Bliskiego Wschodu

2011-11-21 00:00:00
Liban: zakończenie obrad patriarchów Bliskiego Wschodu

Patriarchowie katolickich Kościołów wschodnich wezwali swych wiernych do pozostania na ojczystych terenach i do politycznego zaangażowania się na rzecz pokoju. Apel ten ogłosili na zakończenie swego 20. dorocznego zgromadzenia, które w tym roku odbyło się w dniach 14-17 listopada w siedzibie patriarchy maronickiego w Bkerke koło Bejrutu. I właśnie on - abp Bechara Butrus Rai, piastujący swój urząd dopiero od 25 marca br., odczytał tekst końcowego oświadczenia.

Przedmiotem obrad była sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ale zwrócono również uwagę na potrzebę ujednolicenia daty świętowania Wielkanocy (wspólnie z prawosławnymi), co byłoby wyraźnym znakiem postępów w ruchu ekumenicznym na tym terenie. Dotyczy to także wspólnot katolickich, które powinny wyraźniej zaznaczyć jedność między sobą.
 
Patriarchowie podkreślili konieczność dialogu narodowego w krajach ogarniętych tzw. arabską wiosną. Chodzi zwłaszcza o zapewnienie tam ochrony praw człowieka oraz podjęcie procesu pojednania i niezbędnych reform społeczno-politycznych. Kościół potępia przy tym przemoc jako środek przeprowadzania zmian, zachęca natomiast świeckich katolików do czynnego udziału w życiu publicznym.
 
Patriarchowie zapewnili ze swej strony, że wesprą umiarkowane siły społeczne, propagując religię jako drogę do Boga i pokoju. Opowiedzieli się także za pokojowym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego na mocy międzynarodowych ustaleń i w zgodzie z interesami obu stron.
 
Uczestnicy obrad zaproponowali ponadto zorganizowanie kongresu świeckich chrześcijan z Bliskiego Wschodu oraz postanowili zwołać regionalną konferencję wychowawców katolickich. Odbędzie się ona w dniach 12-17 kwietnia przyszłego roku w Libanie.
 
W spotkaniu wzięli udział zwierzchnicy bądź wysokiej rangi przedstawiciele katolickich Kościołów wschodnich: maronickiego, koptyjskiego, melchickiego (greckokatolickiego), syryjskiego, chaldejskiego i ormiańskiego, a także łacińskiego oraz przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” kard. Robert Sarah. Ten ostatni przebywał w Libanie na zaproszenie miejscowego oddziału Caritas.


Źródło: KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.