Libia: franciszkańscy mnisi w krzyżowym ogniu w Trypolisie
2011-08-24 00:00:00
W walkach toczonych w Libii, pomiędzy rebeliantami a siłami lojalnymi wobec Muammara Kadafiego, cierpią katoliccy duchowni, posługujący w Trypolisie.
„Obecnie trzech franciszkańskich zakonników zabarykadowało się w klasztorze w Trypolisie" – podało niedawno źródło watykańskie. Nikt nie wychodzi na ulice w mieście, obawiając się przypadkowego zastrzelenia.
W trwających już pół roku walkach w Libii 19 sierpnia rebelianci wspierani przez siły natowskie, w tym Polskę, przystąpili do szturmu na stolicę kraju. Jak podaje agencja Fides, w nocy z 21 na 22 sierpnia klasztor franciszkański został ostrzelany. Do tej pory nie ma łączności z zakonnikami.
Najcięższe walki toczą się na obszarze Bab al-Aziz, miejscu zamieszkania Kadafiego.
Trudną sytuacją mają także katolicy w Benghazi, chociaż tam duchowni katoliccy wciąż starają się prowadzić normalną działalność duszpasterską.
Księża katoliccy i siostry zakonne całe dnie spędzają z ofiarami konfliktu w szpitalach. W Benghazi duchowni odprawiają regularnie jedną Mszę św. w tygodniu dla dużej i zróżnicowanej społeczności imigrantów. Msze święte odbywają się dla 10 różnych grup katolików podzielonych według narodowości czy języka. Są więc nabożeństwa dla m.in. Koreańczyków, Hindusów, Erytrejczyków, Filipińczyków, Włochów, Polaków.
Źródło: CNA, AS.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.