Libia: franciszkańscy mnisi w krzyżowym ogniu w Trypolisie
2011-08-24 00:00:00
W walkach toczonych w Libii, pomiędzy rebeliantami a siłami lojalnymi wobec Muammara Kadafiego, cierpią katoliccy duchowni, posługujący w Trypolisie.
„Obecnie trzech franciszkańskich zakonników zabarykadowało się w klasztorze w Trypolisie" – podało niedawno źródło watykańskie. Nikt nie wychodzi na ulice w mieście, obawiając się przypadkowego zastrzelenia.
W trwających już pół roku walkach w Libii 19 sierpnia rebelianci wspierani przez siły natowskie, w tym Polskę, przystąpili do szturmu na stolicę kraju. Jak podaje agencja Fides, w nocy z 21 na 22 sierpnia klasztor franciszkański został ostrzelany. Do tej pory nie ma łączności z zakonnikami.
Najcięższe walki toczą się na obszarze Bab al-Aziz, miejscu zamieszkania Kadafiego.
Trudną sytuacją mają także katolicy w Benghazi, chociaż tam duchowni katoliccy wciąż starają się prowadzić normalną działalność duszpasterską.
Księża katoliccy i siostry zakonne całe dnie spędzają z ofiarami konfliktu w szpitalach. W Benghazi duchowni odprawiają regularnie jedną Mszę św. w tygodniu dla dużej i zróżnicowanej społeczności imigrantów. Msze święte odbywają się dla 10 różnych grup katolików podzielonych według narodowości czy języka. Są więc nabożeństwa dla m.in. Koreańczyków, Hindusów, Erytrejczyków, Filipińczyków, Włochów, Polaków.
Źródło: CNA, AS.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.