Libia: zniszczono groby polskich żołnierzy

2012-03-05 00:00:00
Libia: zniszczono groby polskich żołnierzy

Cmentarz wojenny w Bengazi został zniszczony przez islamskich ekstremistów. Sprawców nie ujęto.

Nagranie ukazujące grupę muzułmanów dewastujących cmentarz z czasu wojny z hitlerowskimi Niemcami zostało upublicznione przez samych wandali. Widać na nim grupę uzbrojonych mężczyzn niszczących nagrobne stelle i wznoszących antychrześcijańskie hasła. Według jednego ze zwyrodnialców, wandalizm miał być wymierzony przeciwko "krzyżowcom". Sprawcy rozbili wiele nagrobków, próbowali także zniszczyć krzyż wznoszący się nad nekropolią. Ofiarą bandytów padł cmentarz wojsk sprzymierzonych w Benghazi, spoczywają na nim polscy żołnierze. Zwyrodnialcy zniszczyli między innymi groby żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców Podkarpackich.
 
Na terenie nekropolii spoczywają polegli żołnierze walczący w ramach 8 Armii dowodzonej przez generała Bernarda Montgomerego. W skład tej jednostki wchodził 2 Korpus Polski, wsławiony zdobyciem wzgórza Monte Cassino. Samodzielna Brygada Strzelców Podkarpackich, do której należeli żołnierze spoczywający w Benghazi, walczyła w bitwie o Tobruk zdobywając kluczowe fragmenty umocnień wroga.
 
Zniszczenie cmentarza wywołało falę oburzenia na całym świecie. Zdecydowane działania podjęły brytyjskie służby, przedstawiciele brytyjskiego MSZ przeprowadzili na miejscu wstępne rozpoznanie. Ze zgromadzonych informacji wynika, że za wybrykiem stoi bojówka związaną z libijskimi fundamentalistami. Choć tamtejszy rząd potępił akt wandalizmu, nie zatrzymano dotąd żadnych sprawców zajścia. Według Daily Mail, miał to być odwet za nagłośniony przez media przypadek spalenia Koranu w Afganistanie. Komentatorzy wskazują również na specyficzną sytuację wewnętrzną Libii, w której lokalne organizacje "milicji" cieszą się zupełną niezależnością. Utrudni to pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.


Barbarzyńską akcję niszczenia cmentarza można zobaczyć tutaj

 
Źródło:guardian.co.uk
mat
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.