Licealiści z Suwałk bronią krzyża

2011-11-25 00:00:00
Licealiści z Suwałk bronią krzyża

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach przy wsparciu nauczycieli rozpoczynają krucjatę pod hasłem "W obronie krzyża stanę". Młodzież sprzeciwia się eliminowaniu z życia publicznego znaków wiary i narodowej tożsamości. 

Inauguracja krucjaty odbędzie się dziś w Suwałkach o godz. 13.00 w konkatedrze pw. św. Aleksandra. Jest to akcja mająca na celu uświadomienie młodym ludziom, naszym rówieśnikom, a także całemu społeczeństwu, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu podstawowe wartości, jakimi są: Bóg, Honor i Ojczyzna. Chcemy wyjść naprzeciw temu, co dzieje się w otaczającym nas świecie, i zwrócić uwagę na to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość, jeżeli zdepczemy i zapomnimy o najważniejszych wartościach – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Agnieszka, uczennica klasy pierwszej I LO w Suwałkach. 
 
Suwalskie liceum nie po raz pierwszy walczy w obronie krzyża, rodzice dzisiejszych uczniów robili to już w czasach PRL - w tym roku przypada 30. rocznica powieszenia krzyża w szkole, a w zeszłym roku wspólnota szkolna obchodziła 25. Rocznicę jego obrony. System komunistyczny nakazał usunięcie krzyża, wyrzucenie go ze szkoły było wielką tragedią dla uczniów i nauczycieli. Nasi uczniowie nie tylko teraz, ale od dłuższego czasu na zajęciach lekcyjnych podejmują tematykę związaną z wartościami i pseudowartościami. Obecnie w związku z tym, że dochodzi do absurdów, młodzież chce opowiedzieć się za tym, co słuszne, właściwe. Uczniowie wraz z nauczycielami, jako szkolna wspólnota, chcą podjąć działania w imię najwyższych wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna – mówi gazecie dyrektor placówki Bożena Szynkowska. 
 
Jak podkreślają uczniowie, do krucjaty może przystąpić każdy, apel skierowany jest do uczniów szkół suwalskich, diecezji ełckiej, ale także młodzieży całej Polski. Członkowie otrzymają Karty Odwagi z hasłem krucjaty oraz miejscem na podpis. Wszelkie informacje na temat inicjatywy i możliwości przystąpienia do niej zamieszczono m.in. na stronie suwalskiego liceum: www.1lo.suwalki.pl.


 
Źródło: naszdziennik.pl
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.