Rząd Lichtensteinu zamierza nadać nowy charakter stosunkom Kościół-państwo w tym kraju. Informując o tym szwajcarska agencja katolicka KIPA przypomina, że Lichtenstein jest suwerennym państwem od ponad 200 lat, a 75 proc. spośród 34 600 mieszkańców stanowią katolicy. Ponieważ wiara katolicka jest istotnym elementem ich tożsamości, nic dziwnego, że przez te wszystkie lata Kościół katolicki w księstwie miał status Kościoła krajowego.
Teraz jednak rząd Lichtensteinu zamierza wprowadzić nowe zasady w stosunkach Kościół-państwo i przyznać równe prawa i obowiązki wszystkim uznanym prawnie wspólnotom wyznaniowym. Wprowadzając nowe zasady prawne rząd będzie kierował się zasadą rozdziału Kościoła od państwa.
Jednym z elementów nowej regulacji prawnej ma być model finansowania, w oparciu o który wspólnoty wyznaniowe będą otrzymywały od państwa pomoc finansową na działalność „pożyteczną społecznie”.
Ta inicjatywa państwa skłoniła katolickich biskupów Lichtensteinu oraz Watykan do rozpoczęcia rozmów na temat konkordatu. Ideę popiera papież Benedykt XVI.
Na falach Radia Lichtenstein wikariusz generalny archidiecezji Vaduz, prałat Markus Walser, wyraził nadzieję, że Kościół w dalszym ciągu będzie mógł utrzymać swoje dotychczasowe inicjatywy w parafiach, w razie potrzeby prosząc wiernych o ofiary.
Zdaniem ks. Walsera treść ewentualnego konkordatu powinna zawierać uznanie osobowości prawnej Kościoła katolickiego, gwarancje własności kościelnych, wprowadzenie obowiązku opodatkowania oraz zapewnienie duszpasterstwa w instytucjach publicznych.
Położone między Austrią i Szwajcarią Księstwo Lichtenstein jest jednym z najmniejszych państw świata, jego powierzchnia liczy 160 km kw. Na czele konstytucyjnej monarchii stoi obecnie Wielki Książę Alojzy III Liechtenstein.
Z kościelnego punktu widzenia Wielkie Księstwo Lichtenstein tworzy od 2 grudnia 1997 roku archidiecezję z siedzibą arcybiskupa w stolicy kraju - Vaduz. Od czasu utworzenia archidiecezji księstwo wchodziło w skład szwajcarskiej diecezji Chur.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.