Lichtenstein: rząd chce zmienić status Kościoła

2008-06-30 00:00:00

Rząd Lichtensteinu zamierza nadać nowy charakter stosunkom Kościół-państwo w tym kraju. Informując o tym szwajcarska agencja katolicka KIPA przypomina, że Lichtenstein jest suwerennym państwem od ponad 200 lat, a 75 proc. spośród 34 600 mieszkańców stanowią katolicy. Ponieważ wiara katolicka jest istotnym elementem ich tożsamości, nic dziwnego, że przez te wszystkie lata Kościół katolicki w księstwie miał status Kościoła krajowego.

Teraz jednak rząd Lichtensteinu zamierza wprowadzić nowe zasady w stosunkach Kościół-państwo i przyznać równe prawa i obowiązki wszystkim uznanym prawnie wspólnotom wyznaniowym. Wprowadzając nowe zasady prawne rząd będzie kierował się zasadą rozdziału Kościoła od państwa.

Jednym z elementów nowej regulacji prawnej ma być model finansowania, w oparciu o który wspólnoty wyznaniowe będą otrzymywały od państwa pomoc finansową na działalność „pożyteczną społecznie”.

Ta inicjatywa państwa skłoniła katolickich biskupów Lichtensteinu oraz Watykan do rozpoczęcia rozmów na temat konkordatu. Ideę popiera papież Benedykt XVI.

Na falach Radia Lichtenstein wikariusz generalny archidiecezji Vaduz, prałat Markus Walser, wyraził nadzieję, że Kościół w dalszym ciągu będzie mógł utrzymać swoje dotychczasowe inicjatywy w parafiach, w razie potrzeby prosząc wiernych o ofiary.

Zdaniem ks. Walsera treść ewentualnego konkordatu powinna zawierać uznanie osobowości prawnej Kościoła katolickiego, gwarancje własności kościelnych, wprowadzenie obowiązku opodatkowania oraz zapewnienie duszpasterstwa w instytucjach publicznych.

Położone między Austrią i Szwajcarią Księstwo Lichtenstein jest jednym z najmniejszych państw świata, jego powierzchnia liczy 160 km kw. Na czele konstytucyjnej monarchii stoi obecnie Wielki Książę Alojzy III Liechtenstein.

Z kościelnego punktu widzenia Wielkie Księstwo Lichtenstein tworzy od 2 grudnia 1997 roku archidiecezję z siedzibą arcybiskupa w stolicy kraju - Vaduz. Od czasu utworzenia archidiecezji księstwo wchodziło w skład szwajcarskiej diecezji Chur.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.