Rząd Lichtensteinu zamierza nadać nowy charakter stosunkom Kościół-państwo w tym kraju. Informując o tym szwajcarska agencja katolicka KIPA przypomina, że Lichtenstein jest suwerennym państwem od ponad 200 lat, a 75 proc. spośród 34 600 mieszkańców stanowią katolicy. Ponieważ wiara katolicka jest istotnym elementem ich tożsamości, nic dziwnego, że przez te wszystkie lata Kościół katolicki w księstwie miał status Kościoła krajowego.
Teraz jednak rząd Lichtensteinu zamierza wprowadzić nowe zasady w stosunkach Kościół-państwo i przyznać równe prawa i obowiązki wszystkim uznanym prawnie wspólnotom wyznaniowym. Wprowadzając nowe zasady prawne rząd będzie kierował się zasadą rozdziału Kościoła od państwa.
Jednym z elementów nowej regulacji prawnej ma być model finansowania, w oparciu o który wspólnoty wyznaniowe będą otrzymywały od państwa pomoc finansową na działalność „pożyteczną społecznie”.
Ta inicjatywa państwa skłoniła katolickich biskupów Lichtensteinu oraz Watykan do rozpoczęcia rozmów na temat konkordatu. Ideę popiera papież Benedykt XVI.
Na falach Radia Lichtenstein wikariusz generalny archidiecezji Vaduz, prałat Markus Walser, wyraził nadzieję, że Kościół w dalszym ciągu będzie mógł utrzymać swoje dotychczasowe inicjatywy w parafiach, w razie potrzeby prosząc wiernych o ofiary.
Zdaniem ks. Walsera treść ewentualnego konkordatu powinna zawierać uznanie osobowości prawnej Kościoła katolickiego, gwarancje własności kościelnych, wprowadzenie obowiązku opodatkowania oraz zapewnienie duszpasterstwa w instytucjach publicznych.
Położone między Austrią i Szwajcarią Księstwo Lichtenstein jest jednym z najmniejszych państw świata, jego powierzchnia liczy 160 km kw. Na czele konstytucyjnej monarchii stoi obecnie Wielki Książę Alojzy III Liechtenstein.
Z kościelnego punktu widzenia Wielkie Księstwo Lichtenstein tworzy od 2 grudnia 1997 roku archidiecezję z siedzibą arcybiskupa w stolicy kraju - Vaduz. Od czasu utworzenia archidiecezji księstwo wchodziło w skład szwajcarskiej diecezji Chur.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.