Greckie ministerstwo zdrowia alarmuje, że w okresie od stycznie do maja tego roku odnotowano wysoki wzrost liczby samobójstw. Jeszcze trzy lata temu Grekom dobrze się powodziło a wskaźnik samobójstw był najniższy w Europie. Jednak już w pierwszej połowie tego roku – w miarę zaostrzania się kryzysu zadłużeniowego i wdrażania restrykcyjnych programów oszczędnościowych – liczba samobójców w stosunku do lat poprzednich wzrosła aż o 40 proc..
Brytyjski „The Guardian” podaje, że jeszcze trzy lata temu w Grecji na 100 tys. obywateli przypadało 2,8 samobójcy –najmniej w całej Europie. Mimo, iż liczba samobójców wzrosła dwukrotnie i tak jest to nadal jeden z najniższych wskaźników na Starym Kontynencie.
Samobójstwa w Grecji są ostro napiętnowane przez prawosławną cerkiew, która odmawia przeprowadzenia ceremonii pogrzebowej dla osób, które targnęły się na swoje życie.
Zdaniem psychiatry z organizacji Klimaka, Eleny Beikari prawie zawsze potencjalni samobójcy skarżą się na ogromne długi, brak pracy i strach przed zwolnieniem z pracy. Klimaka przed kryzysem odbierała dziennie około 10 połączeń z anonimowym telefonem wsparcia. Teraz każdego dnia dzwoni ponad 100 osób. – Większość telefonów pochodzi od kobiet w wieku pomiędzy 30. a 50. rokiem życia i mężczyzn pomiędzy 40. a 45. rokiem życia, zrozpaczonych z powodu problemów gospodarczych – twierdzi Beikari. Jej zdaniem bardziej podatni na próby samobójcze są mężczyźni.
W Grecji pogłębia się recesja. Bezrobocie wynosi 18 proc. i dotyka przede wszystkim osoby pomiędzy 25. a 40. rokiem życia (dot. aż 42 proc. osób z tej grupy wiekowej). Narasta również przestępczość i przybywa bezdomnych. Obserwuje się wzrost narkomanii oraz gwałtowne pogorszenie zdrowia psychicznego obywateli. Psychiatrzy, którzy do niedawna narzekali na brak pracy, teraz odnotowują 30 proc. wzrost popytu na swoje usługi. Przybywa osób cierpiących na depresję i stany lękowe.
Kryzys zadłużeniowy bardzo niekorzystnie wpływa na dzieci. Psychoterapeutka Katiana Spyrides podkreśliła, że odnotowany został również wzrost poziomu stresu u dzieci i młodzieży. Niektóre z nich są świadkami zatrzymywania i skazywania rodziców za przestępstwa gospodarcze. Udzielają im się także stany lekowe i depresyjne rodziców, obawiających się o swoją przyszłość.
Psychiatrzy twierdzą, że alarmujący wzrost osób pilnie potrzebujących fachowej porady pokazuje, iż konieczne staje się wdrożenie krajowej polityki zapobiegania samobójstwom.
Źródło: The Guardian, AS.
Komentarz PiotrSkarga.pl:
Sytuacja w Grecji opisana w powyższej wiadomości pokazuje, jaką ułudą jest blichtr bogactwa i dobrobytu. Tylko powrót do cnót chrześcijańskich: Wiary, Nadziei i Miłości oraz odbudowanie więzi z Bogiem i bliźnimi może skutecznie wyrwać człowieka z straszliwego mroku zwątpienia i rozpaczy. Oby ubóstwo Stajenki Betlejemskiej uświadomiło dzisiejszym ludziom, że prawdziwe szczęście jest niezależne od takich czy innych warunków materialnych. Niech Święta Rodzina będzie dla nas wszystkich wzorem i ostoją w nawet najtrudniejszym położeniu!