Liechtenstein: Kościół broni swych praw

2011-08-26 00:00:00
Liechtenstein: Kościół broni swych praw

W trudnych ostatnio stosunkach Kościół-państwo w księstwie Liechtenstein doszło do nowych napięć. Szwajcarska agencja katolicka KIPA poinformowała 24 sierpnia, że arcybiskup Vaduz, Wolfgang Haas, negatywnie odpowiedział na skierowaną przez rząd prośbę o udzielanie ślubów kościelnych w kaplicy zamku Guttenberg w Balzers.

Kaplica, wyremontowana z pomocą prywatnego sponsora, mogłaby przyciągać młode pary do malowniczo położonego zamku. Abp Haas uzasadnił swoją odmowę faktem, że w interesie Kościoła nie leży popierania „ślubów w bajkowej scenerii ani innych romantycznych wydarzeń”. Kościół pragnie jedynie pomagać w „osiąganiu trwałych związków małżeńskich”.

Odmowa, jakiej udzielił abp Haas premierowi Klausowi Tschütscherowi, jest kolejnym elementem w pełnych ostatnio napięć stosunkach Kościół-państwo w Księstwie Liechtenstein - zauważa KIPA. Przed kilkoma dniami, w przemówieniu wygłoszonym w święto narodowe 15 sierpnia, syn księcia Jana Adama II Liechtensteina, a zarazem koregent Alojzy III, zażądał „daleko posuniętego uniezależnienia” w stosunkach Kościół-państwo. Wcześniej, bo już w czerwcu br., abp Haas zapowiedział, że nie odprawi Mszy św. sprawowanej tradycyjnie w dniu święta państwowego na zamkowych błoniach w Vaduz. Uczynił to, jak oświadczył - na znak protestu przeciwko projektowi ustawy w sprawie rozdziału Kościoła i państwa w księstwie, a także niedawnych inicjatyw na rzecz aborcji i legalizacji związków homoseksualnych. Rząd planuje także uznanie innych – obok Kościoła katolickiego – wspólnot religijnych w kraju.

Jednym z elementów nowej regulacji prawnej ma być model finansowania, w oparciu o który wspólnoty wyznaniowe będą otrzymywały od państwa pomoc finansową na działalność użyteczną społecznie. Z drugiej strony źródło finansowania mają zapewnić pieniądze podatników z podatków od własności oraz wynagrodzeń.

Ta inicjatywa państwa skłoniła katolickich biskupów Liechtensteinu oraz Stolicę Apostolską do rozpoczęcia rozmów na temat konkordatu. Ideę popiera papież Benedykt XVI.

Kościół obawia się ponadto, że w przyszłości państwo będzie chciało mieć nadzór nad instytucjami oświatowymi wspólnot wyznaniowych.

Stosunki Kościół-państwo obciąża też referendum przeprowadzone w czerwcu br. Uczestniczący w nim obywatele zaakceptowali prawo o związkach partnerskich, zezwalające na rejestrację związku osób tej samej płci.

Z kolei na 18 września zapowiedziane jest referendum w sprawie zmian przepisów aborcyjnych. Obywatelska inicjatywa opowiada się za możliwością dokonywania aborcji w pierwszy 12 miesiącach ciąży. Inicjatywa ta – zdaniem agencji KIPA - ma niewielkie szanse powodzenia. Z jednej strony bowiem książę Alojzy wyraźnie zdystansował się od tych żądań, z drugiej – w czerwcu br. również parlament wyraźnie odrzucił inicjatywę. Jest ona skazana na porażkę, ponieważ bez kontrasygnaty księcia lub jego następcy nie może wejść w życie żadna nowa ustawa.

Źródło: KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.