Liechtenstein: uczestnicy referendum opowiedzieli się za związkami homoseksualnymi

2011-06-20 00:00:00
Liechtenstein: uczestnicy referendum opowiedzieli się za związkami homoseksualnymi


Uczestnicy referendum w Liechtensteinie opowiedzieli się za wprowadzeniem związków partnerskich homoseksualistów – donosi serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”. Pary homoseksualne w tym kraju uzyskają takie same prawa jak małżeństwa w sprawach fiskalnych oraz prawo do ubezpieczenia społecznego i dziedziczenia w razie śmierci partnera. Organizacje katolickie przestrzegają, że nowe przepisy, oparte na modelu szwajcarskim z 2007 roku, doprowadzą do osłabienia tradycyjnych więzów małżeńskich.

68,8 proc. biorących udział w referendum mieszkańców Liechtensteinu opowiedziało się za legalizacją związków homoseksualnych. 31,2 proc. było przeciwnych. W referendum wzięło udział 16 tys. osób i jego wynik jest wiążący.

Nowe przepisy uchwalił jednogłośnie w marcu parlament księstwa, ale opozycyjne ugrupowanie Vox Populi domagało się głosowania ludowego w tej sprawie – informuje rp.pl. Związki homoseksualne nie będą mogły adoptować dzieci. Nie będą także miały dostępu do medycznych usług reprodukcyjnych: prokreacji wspomaganej poprzez zapłodnienie nasieniem dawcy, ani usług matek zastępczych.

Źródło: rp.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.