List watykańskiej kongregacji o religii w szkołach

2009-09-10 00:00:00
List watykańskiej kongregacji o religii w szkołach

Wolność religijna i prawo do edukacji musi się wyrażać w możliwości swobodnego wyboru szkoły oraz w nauczaniu religii w szkołach publicznych zgodnie z przekonaniami religijnymi rodziców – przypomina Kongregacja Edukacji Katolickiej w liście do przewodniczących konferencji episkopatów. Porównawcza i bezstronna prezentacja różnych religii jest podyktowana względami ideologicznymi i w praktyce prowadzi uczniów do relatywizmu bądź do obojętności religijnej – czytamy w dokumencie.

Watykańska dykasteria zauważa, że dziś często dyskutuje się o nauczaniu religii w szkole, a także wprowadza się w tym zakresie nowe regulacje prawne. Niekiedy dążą one do marginalizacji tego przedmiotu bądź do zastąpienia go zajęciami z etyki czy religioznawstwa – informuje Radio Watykańskie.

List Kongregacji Edukacji Katolickiej przypomina, że zadaniem szkoły jest formacja integralna, a to oznacza, że nie może w niej zabraknąć wymiaru duchowego i moralnego. Jednakże to rodzice są podstawowymi wychowawcami swych dzieci i dlatego powinno się uszanować ich przekonania.

Pisząc o szkołach katolickich, watykańska kongregacja podkreśla, że ich związek z Kościołem hierarchicznym ma gwarantować katolicką tożsamość. Placówki te są otwarte także na niekatolików, którzy podzielają i szanują katolicką wizję oświaty. Powinny one uszanować wolność religijną swych uczniów. Nie może to jednak ograniczać prawa i obowiązku Kościoła, by publicznie głosić swą wiarę – czytamy w liście.

Źródło: Radio Watykańskie
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.