Litewski parlament debatuje nad prawem zakazującym organizowania parad homoseksualnych

2010-11-18 00:00:00
Litewski parlament debatuje nad prawem zakazującym organizowania parad homoseksualnych

W związku z przemocą, jaka miała miejsce ostatnio podczas majowej parady homoseksualnej w Wilnie, parlamentarzyści rozważają przyjęcie prawa, które całkowicie zakaże demonstracji homoseksualnych.

Projekt ustawy w tej sprawie przewiduje wprowadzenie grzywien w wysokości od 2 tys. do 10 tys. litów za „publiczne promowanie stosunków homoseksualnych”. Podczas pierwszego czytania ustawy, które odbyło się w zeszły piątek na sali obrad nieobecnych było 141 deputowanych. Pozostałych 31 opowiedziało się za jej przyjęciem, a 7 było „przeciw”. Kolejne czytanie ma się odbyć już w grudniu.

Petras Grazulis, członek partii Porządek i Sprawiedliwość, który zgłosił projekt ustawy wyjaśnił w mediach, że „żadne zło nie może być promowane, a parady homoseksualne wyrządzają wielką szkodę dzieciom”. Jego zdaniem, jeśli zakaże się organizowania parad nie będzie niepotrzebnych napięć w społeczeństwie. 

W maju, w wyniku starć homoseksualistów z przeciwnikami parady policja aresztowała 12 osób. Do rozgonienia uczestników bójek siły porządkowe użyły gazu łzawiącego.

W marcu tego roku Litewski Ruch Reform, broniący praw tradycyjnej rodziny, wysłał specjalny list do posłów i burmistrza miasta Wilna, potępiając zezwolenie, które Rada Miasta wydała homoseksualistom. Skrytykowano także struktury Unii Europejskiej za wywieranie nacisku na rządzących, by zakazać w kraju dyskryminacji osób tej samej płci.

UE i międzynarodowe lobby homoseksualne naciskają na Litwę, domagając się legalizacji tzw. małżeństw lub związków partnerskich osób tej samej płci. W czerwcu ub. roku parlament litewski przyjął prawo zabraniające propagandy homoseksualnej w szkołach, co natychmiast spotkało się z bardzo ostrym sprzeciwem ze strony organów unijnych.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!