Łódź: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy przeciwko zaproszeniu Petera Singera

2010-04-29 00:00:00

Łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy protestuje przeciwko zaproszeniu przez Uniwersytet Łódzki australijskiego filozofa Petera Singera. "Ktoś, kto prezentuje poglądy i »filozofię« kierującą ku ludobójstwu, sam wyklucza się z debaty społecznej" – uważają sygnatariusze protestu.

List skierowany jest do rektora Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Włodzimierza Nykiela. „Z zaskoczeniem dowiedzieliśmy się, iż Uniwersytet Łódzki zaprosił Petera Singera – głośnego »bioetyka« i skandalistę, zwolennika zoofilii, aborcji oraz eutanazji osób starszych, chorych, upośledzonych" - napisali członkowie KSD. Singer ma wziąć udział w organizowanym w maju Zlocie Filozoficznym. Zaprosiło go (oraz kilku innych filozofów) Koło Naukowe działające w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.

„Nasze Stowarzyszenie jest zdania, że ktoś, kto prezentuje poglądy i »filozofię« kierującą ku ludobójstwu, sam wyklucza się z debaty społecznej. Zatem apelujemy do Waszej Magnificencji o spowodowanie wycofania się Uniwersytetu z tej wysoce niefortunnej dla uczelni i naszego miasta decyzji" - podkreślają sygnatariusze listu.

Szósty Zlot Filozoficzny, organizowany przez Koło Naukowe Filozofów przy Uniwersytecie Łódzkim oraz Ośrodek Badań Filozoficznych, odbędzie się w Łodzi w dniach 7-9 maja. Jak wyjaśniają organizatorzy, jest corocznym spotkaniem adresowanym przede wszystkim do studentów filozofii, doktorantów i młodych pracowników nauki. „Jego celem jest stworzenie warunków do swobodnej wymiany myśli, prezentacji wyników pracy badawczej, przedstawienia projektów przyszłej pracy naukowej” - wyjaśniają organizatorzy.

Na tegoroczną edycję Zlotu organizatorzy zaprosili m.in. Petera Singera (Princeton University), Kasię Jaszczolt (University of Cambridge) czy Katalinę Farkas (Central European University w Budapeszcie).

Najbardziej kontrowersyjnym gościem zlotu ma być Singer - australijski filozof i etyk, profesor University Center for Human Values i Princeton University. Popularność zdobył m.in. dzięki opublikowanej w 1979 roku książce „Etyka praktyczna” (Practical Ethics). Dopuszcza aborcję, zabijanie niemowląt oraz eutanazję. Jest też zwolennikiem stosowania norm moralnych nie tylko wobec ludzi, ale także wobec zwierząt, jednocześnie dopuszcza zoofilię.

Źródło: KAI
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...