Łódź: miejska spółka przeprasza Kurię

2010-03-31 00:00:00

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Maciej Winsche przeprosił 31 marca podczas sesji Rady Miejskiej łódzką Kurię. Chodzi o skandaliczne, antykościelne, sformułowania zawarte w piśmie, wzywającym archidiecezję do usunięcia banerów informujących o peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Pismo zostało przesłane do Kurii kilka dni po powitaniu obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Łodzi. Uwagi ZDiT dotyczyły sposobu mocowania, zagrożeń, jakie stwarzają w ruchu drogowym oraz braku zezwolenia i wniesienia opłat za wywieszenie tych „reklam”. W piśmie podpisanym przez Winschego banery zostały ocenione jako „propaganda katolicka”. ZDiT wezwał Kurię do ich usunięcia i zagroził wyciągnięciem konsekwencji, jeśli nie zostanie to wykonane.

Sposób sformułowania pisma zaniepokoił m.in. łódzkich radnych PiS i samorządowców z Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego. – Zarząd Dróg i Transportu pogubił się i zachował w sposób skandaliczny – komentuje radny PiS Michał Król. – Dobrze, że się z tego wycofał. Może ktoś chciał się przypodobać nowemu wiceprezydentowi Jońskiemu z SLD, ale chyba byłby to zły pomysł – dodaje. ZDiT podlega bezpośrednio właśnie Jońskiemu, a nie pełniącemu obowiązki prezydenta Tomaszowi Sadzyńskiemu. Ten ostatni uznał ton pisma za nieodpowiedni i poprosił szefa Zarządu o wyjaśnienia.

Podczas środowej sesji Rady Miejskiej Maciej Winsche przeprosił za pismo. "Kilka dni temu z kierowanego przeze mnie Zarządu Dróg i Transportu zostało wystosowane pismo, którego adresatem była Kuria Archidiecezji Łódzkiej. Jego treść i forma delikatnie mówiąc były niezręczne. W związku z tym chcę przeprosić wszystkich, którzy mogli poczuć się dotknięci sformułowaniami w nim zawartymi. Zaznaczam, że zostało ono wysłane do Kurii bez wiedzy Prezydenta i jego zastępców" – oświadczył Winsche w piśmie przekazanym dziennikarzom. "Jeszcze raz przepraszam tym bardziej, że do tej pory współpraca Zarządu Dróg i Transportu z Kurią Archidiecezji Łódzkiej układała się pomyślnie. Mam nadzieję, że to niefortunne zdarzenie nie zaprzepaści tej współpracy. Przepraszam" – czytamy w tekście.

Źródło: KAI
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.