Londyn: konwertyci na katolicyzm wyrzuceni ze swoich świątyń

2011-01-14 00:00:00

Episkopat Anglii i Walii pilnie poszukuje kościołów i plebanii dla anglikanów, którzy chcą przyjąć wiarę katolicką – informuje Radio Watykańskie. Rozgłośnia zaznacza, że w niemal wszystkich anglikańskich diecezjach konwertyci otrzymali nakaz natychmiastowej eksmisji i już niebawem znajdą się na bruku.

O dzieleniu świątyń, nawet tymczasowym, nie może być mowy – dowiadują się od lokalnych hierarchów anglikańskich. Dla wielu anglikanów przejście na katolicyzm oznacza zatem dramatyczną decyzję opuszczenia własnego kościoła parafialnego, do którego chodzili przez całe życie i przy którym pogrzebali swych krewnych. Szczególnie smutne jest to zwłaszcza wtedy, gdy decyzję o konwersji podejmuje niemal cała parafia.

Kościół katolicki w Anglii i Walii opublikował przewodnik po ordynariacie dla byłych anglikanów, czyli strukturze, która, jak czytamy w dokumencie, zostanie ustanowiona przez Stolicę Apostolską w najbliższych dniach, najpóźniej w sobotę. Wtedy to zostaną wyświęceni na kapłanów trzej byli „biskupi” anglikańscy, którzy zdecydowali się przyjąć wiarę katolicką.

Święcenia byłych pastorów anglikańskich odbędą się natomiast w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Benedykt XVI zgodził się na tak szybkie święcenia, czyli bez normalnego toku formacji do kapłaństwa, mając na względzie dobro wiernych, którzy nie powinni pozostawać bez duszpasterzy – czytamy w dokumencie. Świeccy zostaną przyjęci do ordynariatu w Wielkim Tygodniu. Ich oficjalne przygotowanie do konwersji rozpocznie się natomiast w Środę Popielcową.

Przewodnik potwierdza też potrzebę znalezienia struktur duszpasterskich i świątyń dla ordynariatu, w tym głównego kościoła, który będzie odpowiednikiem katedry. Osobnym problemem jest znalezienie funduszy, z których będą utrzymywani byli pastorzy oraz ich rodziny. Episkopat Anglii i Walii przeznaczył na ten cel ćwierć miliona funtów. Ujawnił ponadto, że niebagatelne sumy przekazują także inni darczyńcy.

Dokument episkopatu precyzuje, że na początku liturgie w ordynariacie będą sprawowane według Mszału Rzymskiego. Z czasem dołączane będą elementy anglikańskie, zaadaptowane do wiary katolickiej i zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Przypomniano również, że ordynariat dla byłych anglikanów nie będzie miał charakteru obrządkowego. Oznacza to, że należący do niego wierni będą mogli swobodnie uczestniczyć we wszystkich katolickich Mszach i odwrotnie, wszyscy katolicy będą mogli brać udział w liturgiach ordynariatu.

Źródło: Radio Watykańskie
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.