Londyn: konwertyci na katolicyzm wyrzuceni ze swoich świątyń

2011-01-14 00:00:00

Episkopat Anglii i Walii pilnie poszukuje kościołów i plebanii dla anglikanów, którzy chcą przyjąć wiarę katolicką – informuje Radio Watykańskie. Rozgłośnia zaznacza, że w niemal wszystkich anglikańskich diecezjach konwertyci otrzymali nakaz natychmiastowej eksmisji i już niebawem znajdą się na bruku.

O dzieleniu świątyń, nawet tymczasowym, nie może być mowy – dowiadują się od lokalnych hierarchów anglikańskich. Dla wielu anglikanów przejście na katolicyzm oznacza zatem dramatyczną decyzję opuszczenia własnego kościoła parafialnego, do którego chodzili przez całe życie i przy którym pogrzebali swych krewnych. Szczególnie smutne jest to zwłaszcza wtedy, gdy decyzję o konwersji podejmuje niemal cała parafia.

Kościół katolicki w Anglii i Walii opublikował przewodnik po ordynariacie dla byłych anglikanów, czyli strukturze, która, jak czytamy w dokumencie, zostanie ustanowiona przez Stolicę Apostolską w najbliższych dniach, najpóźniej w sobotę. Wtedy to zostaną wyświęceni na kapłanów trzej byli „biskupi” anglikańscy, którzy zdecydowali się przyjąć wiarę katolicką.

Święcenia byłych pastorów anglikańskich odbędą się natomiast w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Benedykt XVI zgodził się na tak szybkie święcenia, czyli bez normalnego toku formacji do kapłaństwa, mając na względzie dobro wiernych, którzy nie powinni pozostawać bez duszpasterzy – czytamy w dokumencie. Świeccy zostaną przyjęci do ordynariatu w Wielkim Tygodniu. Ich oficjalne przygotowanie do konwersji rozpocznie się natomiast w Środę Popielcową.

Przewodnik potwierdza też potrzebę znalezienia struktur duszpasterskich i świątyń dla ordynariatu, w tym głównego kościoła, który będzie odpowiednikiem katedry. Osobnym problemem jest znalezienie funduszy, z których będą utrzymywani byli pastorzy oraz ich rodziny. Episkopat Anglii i Walii przeznaczył na ten cel ćwierć miliona funtów. Ujawnił ponadto, że niebagatelne sumy przekazują także inni darczyńcy.

Dokument episkopatu precyzuje, że na początku liturgie w ordynariacie będą sprawowane według Mszału Rzymskiego. Z czasem dołączane będą elementy anglikańskie, zaadaptowane do wiary katolickiej i zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Przypomniano również, że ordynariat dla byłych anglikanów nie będzie miał charakteru obrządkowego. Oznacza to, że należący do niego wierni będą mogli swobodnie uczestniczyć we wszystkich katolickich Mszach i odwrotnie, wszyscy katolicy będą mogli brać udział w liturgiach ordynariatu.

Źródło: Radio Watykańskie
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.