Londyn: nowy metropolita Westminsteru broni publicznego wymiaru wiary

2009-05-22 00:00:00

O znaczeniu wiary w Boga w dążeniu do szczęścia, jej publicznym wymiarze oraz powiązaniu wiary i rozumu przypomniał abp Vincent Nichols, nowy metropolita, który wczoraj dokonał ingresu do katedry westminsterskiej.

Mówiąc o wspólnotowym wymiarze religii nowy ordynariusz londyńskich katolików podkreślił, że „wiara w Chrystusa zawsze prowadzi nas do wspólnoty i ma wymiar publiczny”. Przekracza ona granice etniczne, różnice kulturowe i podziały społeczne.

Hierarcha wezwał brytyjskie społeczeństwo do poszanowania jej zewnętrznych wyrazów, a nie tylko osobistych decyzji sumienia. – Trzeba respektować instytucjonalną integralność wspólnot wyznaniowych ze względu na ich wkład do życia publicznego i dobra wspólnego. Jedynie w ten sposób poszczególne osoby, rodziny i wspólnoty wyznaniowe mogą stać się w pełni uczestnikami budowy społeczeństwa, jakiego słusznie pragniemy – powiedział abp Nichols.

Jedenasty metropolita Westminsteru zauważył, że rzadko kto uważa dziś jakoby wiara i rozum były ze sobą w konflikcie, wręcz przeciwnie, idąc za św. Pawłem większość współczesnych dostrzega ich wzajemną komplementarność. Przeciwstawił się pokusom fideizmu i zastępowaniu rozumu wiarą. Jego zdaniem redukowanie wiary i rozumu hamuje możliwość prawdziwego dialogu. – Dialog ten musi przekraczać poziom powierzchowności czy sloganów. Dialog zachowujący szacunek dla jego partnerów ma dziś kluczowe znaczenie – powiedział abp Nichols.

Arcybiskup Westminsteru będzie musiał jasno rozliczyć się z błędami popełnionymi w ostatnich dziesięcioleciach na polu liturgii – uważa James MacMillan. Jeden z największych żyjących dziś w Wielkiej Brytanii kompozytorów, komentując ingres nowego arcybiskupa Westminsteru w debacie na łamach dziennika „The Times”, pisze: „Choć Sobór Watykański II jasno wskazał, że katolicka tradycja powinna zostać zachowana i rozwijana w odnowionym rycie liturgiczni aktywiści wykorzystali posoborową próżnię, aby zdesakralizować liturgię i całkowicie ją «odpoetycznić»”. Zdaniem brytyjskiego kompozytora przejawia się to między innymi w „obrzydliwej muzyce”, której muszą dziś wysłuchiwać wierni.

Gregory Cameron, anglikański hierarcha, który przez ostatnich 6 lat był odpowiedzialny za ekumenizm we Wspólnocie Anglikańskiej stwierdził na łamach brytyjskiego dziennika, że abp. Nichols „powinien pozostać wierny stylowi ciepłych relacji między katolikami i anglikanami, jaki wypracowali jego poprzednicy”. „Stylowi, który wcale nie musi się podobać Rzymowi” – dodał Cameron.

„Benedykt XVI okazuje wielkie zainteresowanie Kościołem prawosławnym, ale wykazuje całkowity brak entuzjazmu dla niekatolickich Kościołów tradycji zachodniej” – uważa anglikański hierarcha.

Medialna debata w "The Times" stała się też okazją do potwierdzenia nowej roli Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii. Od kilku lat ma on bowiem więcej praktykujących niż Wspólnota anglikańska, która na dodatek doświadcza dość poważnych podziałów zarówno na tle kwestii doktrynalnych, jak i moralnych. W takiej sytuacji to właśnie katolicki arcybiskup Westminsteru, a nie zwierzchnik Wspólnoty anglikańskiej Rowan Williams, staje się głównym rzecznikiem chrześcijan w Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Williama Oddie, byłego redaktora naczelnego tygodnika "The Catholic Herald", sytuacja ta jeszcze bardziej się wyklaruje po ingresie. „Obejmujący stołeczną archidiecezję abp Nichols dobrze sobie radzi z mediami, a jego wypowiedzi są bardzo wyraziste” – uważa Oddie.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!