Londyn: nowy metropolita Westminsteru broni publicznego wymiaru wiary
2009-05-22 00:00:00
O znaczeniu wiary w Boga w dążeniu do szczęścia, jej publicznym wymiarze oraz powiązaniu wiary i rozumu przypomniał abp Vincent Nichols, nowy metropolita, który wczoraj dokonał ingresu do katedry westminsterskiej.
Mówiąc o wspólnotowym wymiarze religii nowy ordynariusz londyńskich katolików podkreślił, że „wiara w Chrystusa zawsze prowadzi nas do wspólnoty i ma wymiar publiczny”. Przekracza ona granice etniczne, różnice kulturowe i podziały społeczne.
Hierarcha wezwał brytyjskie społeczeństwo do poszanowania jej zewnętrznych wyrazów, a nie tylko osobistych decyzji sumienia. – Trzeba respektować instytucjonalną integralność wspólnot wyznaniowych ze względu na ich wkład do życia publicznego i dobra wspólnego. Jedynie w ten sposób poszczególne osoby, rodziny i wspólnoty wyznaniowe mogą stać się w pełni uczestnikami budowy społeczeństwa, jakiego słusznie pragniemy – powiedział abp Nichols.
Jedenasty metropolita Westminsteru zauważył, że rzadko kto uważa dziś jakoby wiara i rozum były ze sobą w konflikcie, wręcz przeciwnie, idąc za św. Pawłem większość współczesnych dostrzega ich wzajemną komplementarność. Przeciwstawił się pokusom fideizmu i zastępowaniu rozumu wiarą. Jego zdaniem redukowanie wiary i rozumu hamuje możliwość prawdziwego dialogu. – Dialog ten musi przekraczać poziom powierzchowności czy sloganów. Dialog zachowujący szacunek dla jego partnerów ma dziś kluczowe znaczenie – powiedział abp Nichols.
Arcybiskup Westminsteru będzie musiał jasno rozliczyć się z błędami popełnionymi w ostatnich dziesięcioleciach na polu liturgii – uważa James MacMillan. Jeden z największych żyjących dziś w Wielkiej Brytanii kompozytorów, komentując ingres nowego arcybiskupa Westminsteru w debacie na łamach dziennika „The Times”, pisze: „Choć Sobór Watykański II jasno wskazał, że katolicka tradycja powinna zostać zachowana i rozwijana w odnowionym rycie liturgiczni aktywiści wykorzystali posoborową próżnię, aby zdesakralizować liturgię i całkowicie ją «odpoetycznić»”. Zdaniem brytyjskiego kompozytora przejawia się to między innymi w „obrzydliwej muzyce”, której muszą dziś wysłuchiwać wierni.
Gregory Cameron, anglikański hierarcha, który przez ostatnich 6 lat był odpowiedzialny za ekumenizm we Wspólnocie Anglikańskiej stwierdził na łamach brytyjskiego dziennika, że abp. Nichols „powinien pozostać wierny stylowi ciepłych relacji między katolikami i anglikanami, jaki wypracowali jego poprzednicy”. „Stylowi, który wcale nie musi się podobać Rzymowi” – dodał Cameron.
„Benedykt XVI okazuje wielkie zainteresowanie Kościołem prawosławnym, ale wykazuje całkowity brak entuzjazmu dla niekatolickich Kościołów tradycji zachodniej” – uważa anglikański hierarcha.
Medialna debata w "The Times" stała się też okazją do potwierdzenia nowej roli Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii. Od kilku lat ma on bowiem więcej praktykujących niż Wspólnota anglikańska, która na dodatek doświadcza dość poważnych podziałów zarówno na tle kwestii doktrynalnych, jak i moralnych. W takiej sytuacji to właśnie katolicki arcybiskup Westminsteru, a nie zwierzchnik Wspólnoty anglikańskiej Rowan Williams, staje się głównym rzecznikiem chrześcijan w Wielkiej Brytanii.
Zdaniem Williama Oddie, byłego redaktora naczelnego tygodnika "The Catholic Herald", sytuacja ta jeszcze bardziej się wyklaruje po ingresie. „Obejmujący stołeczną archidiecezję abp Nichols dobrze sobie radzi z mediami, a jego wypowiedzi są bardzo wyraziste” – uważa Oddie.
Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.