Lord N. Windsor: ”ubóstwo duchowe” wyniszcza Brytyjczyków

2011-03-25 00:00:00
Lord N. Windsor: ”ubóstwo duchowe” wyniszcza Brytyjczyków

Nawrócony na katolicyzm lord Nicholas Windsor, najmłodsze dziecko księcia i księżnej Kentu, kuzyn królowej Elżbiety II, stwierdził, że „ubóstwo duchowe” niszczy społeczeństwo obywatelskie w Wielkiej Brytanii. Zaznaczył jednak, że jest nadzieja na to, aby Brytyjczycy powrócili do wartości moralnych. Trzeba tylko cierpliwości. Lord Windsor jest zaangażowany w obronę życia.

Lord Nicholas Windsor zauważył, że wiele złego dzieje się, zwłaszcza pośród klasy robotniczej. – Szczególnie trudna sytuacja panuje pośród klasy robotniczej. Negatywny wpływ na życie i perspektywy tych osób miał upadek moralny lat 60., 70., 80., po którym nastąpił upadek społeczny – zaznaczył.

Życie dla wielu ludzi pracy, zwłaszcza w miastach i blokowiskach stało się naprawdę bardzo ciężkie. Istnieje rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami a możliwościami, które znacznie się skurczyły.  Wygląda to bardzo ponuro dla wielu ludzi, którzy jednak nie chcą tego dostrzegać – podkreślił.

Lord Windsor zauważył także, iż przyczyną upadku społeczeństwa obywatelskiego w Wielkiej Brytanii, które słynęło niegdyś z konserwatywnego podejścia do różnych kwestii, jest „ubóstwo duchowe, głęboko wpływające na brytyjskie życie”.

Lord Windsor udzielił obszernego wywiadu portalowi LifeSiteNews.com w Watykanie, podczas dorocznej sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia, której jest członkiem. Mówił m.in. o swojej długiej drodze do nawrócenia na katolicyzm. Nastąpiło to pod wpływem nauki głoszonej przez papieża Jana Pawła II, zdecydowanie broniącego prawa do życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. 

Lord jest przekonany, że kiedyś na brytyjskiej scenie politycznej pojawią się ludzie, broniący moralności. Będą się oni wywodzić spośród osób tzw. straconego pokolenia rozczarowanego rewolucją obyczajową.

Nicholas Windsor został przyjęty do Kościoła katolickiego dziesięć lat temu. Jest pierwszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, który po 1554 r., wziął ślub w Watykanie w obrządku katolickim. Jego syn Albert jest pierwszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej od 1688 r., który przyjął chrzest katolicki. Zgodnie z ustawą z 1701 (Act of Settlement), Windsor stracił swoje miejsce w kolejce (27) do angielskiego tronu, wskutek przejścia na katolicyzm.

Kuzyn królowej Elżbiety II niedawno przeniósł się do Włoch, ale gdy mieszkał jeszcze w Londynie, regularnie uczęszczał z żoną na Mszę św. w Brompton Oratory. Matka Nicholasa - Katherine, księżna Kentu i jego siostra, lady Helen Taylor są również katoliczkami.

O lordzie donosiły niedawno amerykańskie media, które powołując się na artykuł opublikowany w „First Things,” cytowały jego słowa: „aborcja jest większym zagrożeniem dla Europy niż islamski terroryzm”.

W nawróceniu istotną rolę odegrało nauczanie Jana Pawła II. Lorda oczarowało „bogactwo i pełnia chrześcijańskiej wiary”, czego nie ma w kościele anglikańskim. 

Urodzony w 1970 roku, Lord Windsor zdał sobie sprawę z katastrofalnych skutków rewolucji obyczajowej drugiej połowy dwudziestego wieku, a postawa ówczesnego papieża Jana Pawła II, potrafiącego prowadzić fascynujące życie pełne wiary, skłoniła go do uważniejszego przyjrzenia się temu, co proponuje Kościół katolicki.

Zaproszenie młodych ludzi do życia zgodnie z wiarą w sposób uczciwy, do przygotowania się, by dawać jej świadectwo na tyle, na ile to możliwe, było bardzo atrakcyjne – wspominał Lord Windsor, którego urzekła także bezpośredniość Ojca Świętego.

Stwierdził, że papież i Kościół, który reprezentował, oferował „bogaty, odżywczy pokarmi" dla życia duchowego. Papież nie zachęcał do prostych rzeczy, do czegoś „łatwego”, ale kazał dużo wymagać od siebie. I to właśnie jego zdaniem było piękne.

Nicholas Windsor, gdy był młody, właściwie nie różnił się od swoich rówieśników, jeśli chodzi o poglądy dot. obyczajowości. Zdanie zmienił, gdy udał się do Rzymu w 2000 r. na Światowy Dzień Młodzieży.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.