Luksemburg zalegalizował eutanazję

2008-02-20 00:00:00
Luksemburg zalegalizował eutanazję

Niewielką większością głosów parlament w Luksemburgu opowiedział się za legalizacją „wspomaganej śmierci”, czyli eutanazji. Za przyjęciem ustawy w tej sprawie głosowało 30 posłów, 26 było przeciwnych, a trzech wstrzymało się od głosu – informuje KAI.


Projekt ustawy wnieśli Jean Huss z partii Zielonych i Lydie Err z Socjalistycznej Partii Luksemburga. Wnioskowali oni, aby lekarze, asystujący w samobójczej śmierci nieuleczalnie chorych pacjentów, nie podlegali karze za naruszenie prawa. Ponadto ma być wprowadzony „testament de vie”, w którym zawarta zostanie wola pacjenta w sprawie „wspomaganej śmierci”.

Jednocześnie wszyscy posłowie zaakceptowali projekt ustawy w sprawie medycyny paliatywnej. Posłowie odrzucili wniosek posła Gastona Gibéryen o skreślenie z porządku obrad głosowania nad legalizacją „wspomaganej śmierci”. Jego zdaniem, nie można jednocześnie głosować w sprawie eutanazji i medycyny paliatywnej.

Na krótko przed Bożym Narodzeniem 2007 roku arcybiskup Luksemburga, Fernand Franck, zaapelował do wszystkich obywateli o poszanowanie prawa do życia. – Życiem nie wolno dowolnie dysponować – oświadczył hierarcha. – Eutanazja nie stanowi humanitarnej odpowiedzi na cierpienie. Jako oferta dla społeczeństwa, łamie ona granice ochrony życia i na oścież otwiera drzwi do nadużyć – stwierdził abp Franck.

Według arcybiskupa Luksemburga, śmierć z własnej woli nigdy nie może stać się „prawem”. Zwrócił uwagę, że żadna wspólnota religijna na świecie nie popiera zabijania osób umierających jako oznaki humanitaryzmu. – Potrzebny jest konsens w tej sprawie dla dobra społeczeństwa i jego przyszłości – uważa abp Franck.

Eutanazja jest obecnie dopuszczalna prawnie w Holandii, Belgii i amerykańskim stanie Oregon. Szczególna jej odmiana występuje w Szwajcarii, gdzie lekarz może przepisać lek nasenny w dawce śmiertelnej, ale chory musi go przyjąć samodzielnie. W pozostałych krajach eutanazja jest zakazana i podlega karze jak zwykłe zabójstwo.

W Holandii eutanazję zalegalizowano pod warunkiem wyrażenia świadomej zgody przez chorego. Mimo tego zastrzeżenia, częste są tam przypadki uśmiercania osób, które są nieprzytomne. Ocenia się, że nawet do 40 proc. zgonów w zakładach psychiatrycznych w tym kraju jest następstwem eutanazji. W 2001 r. ONZ, a następnie Komisja Europejska, skrytykowały holenderskie ustawodawstwo w tej dziedzinie. Mimo to, w 2005 r. dopuszczalność eutanazji rozszerzono tam na niemowlęta i dzieci do lat 10.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.