Luteranie w Polsce - za in vitro z zastrzeżeniem
2009-04-21 00:00:00
Akceptacja dla metody in vitro, zdecydowany sprzeciw wobec mrożenia zarodków – takie jest stanowisko Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w sprawie procedur sztucznego zapłodnienia, przyjęte podczas wiosennej sesji Synodu. O stanowisku tym poinformował pastor prof. Marcin Hintz, przewodniczący Komisji ds. Teologii i Konfesji.
Jak podkreślił pastor Hintz w rozmowie z KAI Komisja już rok temu postanowiła zająć się kwestiami biotechnologicznymi. Obecnie przygotowuje duży dokument dotyczący bioetyki, obejmujący wszystkie ważniejsze problemy związane z tą dziedziną. „Rozpoczęliśmy od kwestii in vitro, która w Polsce była najbardziej dyskutowana. Odwołaliśmy się do różnych głosów teologów i dokumentów ewangelickich na świecie” – zaznaczył.
Pastor Hintz przypomniał, że w niektórych wspólnotach, np. we wspólnocie ewangelickiej w Niemczech in vitro traktowane jest jako metoda niedopuszczalna. Jednak większość wspólnot, np. austriacka, metodę tę akceptuje, z zastrzeżeniem, że nie dopuszcza się do tworzenia embrionów nadliczbowych, które będą mrożone a następnie zabijane. Takie stanowisko podziela też wspólnota luterańska w Polsce, podejmując decyzję w tej sprawie podczas wiosennej sesji Synodu, który obradował od 17 do 19 kwietnia br. w Warszawie.
– In vitro jest technologią, którą akceptujemy, w przypadku małżeństw, z zastrzeżeniem ochrony życia, gdyż to jest priorytetem. W tradycji ewangelickiej uważamy, że życie ludzkie rozpoczyna się wraz z poczęciem, gdy każdy otrzymuje swój niepowtarzalny genom. Dlatego też Kościół Ewangelicki sprzeciwia się aborcji – przypomniał pastor Hintz. – Opowiadamy się za tworzeniem jednego lub dwóch embrionów i wszczepianiem ich najszybciej jak to możliwe do organizmu matki. Opowiadamy się zarazem za in vitro homologicznym. Nie zgadzamy się na korzystanie przez pary z gamet osób trzecich. Uważamy również, że niedopuszczalne jest stosowanie matek zastępczych – powiedział.
Kościół Ewangelicko-Augsburski dopuszcza również sztuczną inseminację, traktując ją jako procedurę wspomagania leczenia niepłodności.
Źródło: KAI
Przypominamy, że Kościół Katolicki kategorycznie odrzuca metodę in vitro. Metoda ta jest niegodziwa i sprzeczna z godnością rodzicielstwa oraz jednością małżeńską
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!